Uspeh u prezimljavanju ovaca i koza zavisi od najviše od kvaliteta pripremljene hrane i njenog pravilnog korišćenja. U toku zimskog perioda važno je sačuvati postojeći broj grla u stadu i ne smanjiti njihovu uhranjenost – kondiciju, pri racionalnom trošenju hrane. Ovce i koze pri dobroj ishrani lako podnose hladnoću pa i veći mraz, ali su veoma osetljive na vlagu u objektu, kako u vazduhu, tako i u prostirci. Kako bi objekti farme bili ugodni za zimski boravak ovce ili koze, neophodno je da tokom letnjih meseci izvršimo pripremu koja se sastoji u: popravci krova, zidova, podova, prozora, vrata, dotrajale opreme poput pregleda, jasala, pojilica, itd. Posle toga treba izvršiti izđubravanje i detaljno čišćenje, a na kraju obaviti dezinfekciju svih zidova, podova i opreme. Pod objekta se obilno zaštite slanom u količini od 5 kg po metru kvadratnom, preko koje se kasnije taloženjem fecesa stvara debeo sloj koji dobro upija mokraću, te u objektu nema vlage. Pre uzimljavanja ovaca i koza potrebno je obezbediti dovoljne količin kao e svih hraniva, za sve kategorije i faze proizvodnje, uz uzimajući u obračun dužinu stajskog perioda.
Prelaz sa pašnjačkog na stajski period ishrane. Prevođenje ovaca i koza sa pašnjačkog na stajski način ishrane mora biti postepen iz prostog razloga, što je organizam životinja u pašnom periodu naviknut na svežu biljnu hranu. U novim stajskim uslovima nova hrana je suva i ima drugačiju fizičku formu, pa životinji potreban period prilagođavanja od 7 – 10 dana. Priprema se sastoji u tome, da životinje tokom prvih nekoliko dana ujutru dobijaju malo sena pa se tek onda izvode na pašnjak. Pred kraj perioda prilagođavanja, zadnjih par dana seno se daje i posle paše, povećanjem količina iz dana u dan, da bi nakon desetak dana ovo hranivo došlo kao glavno jelo u obroku, čime se sa pašom prestaje.
Organizacija hranjenja
U samoj organizaciji ishrane ovaca i koza od velikog značaja je: Redosled davanja pojedinih hraniva, broj hranjenja. vreme hranjenja,
Redosled hranjenja
Ovcama i kozama je potrebno prvo davati ona hraniva koja se brzo i u potpunosti pojedu, a to su koncetrovana i stočna hraniva, pa tek onda kabasta hraniva ( seno ). Hranu treba davati u kontinuitetu i bez zastoja kako bi koze imale dovoljno vremena za odmor i preživanje. Silažu i hraniva sa specifičnim mirisima treba davati posle muđe.
Broj hranjenja
Tokom zimskog perioda, kabasta hraniva se daju 2 – 3 puta dnevno, a koncetrat 2 puta dnevno ( osim kod koza se većom mlečnošću kada se daje 3 puta dnevno ).
Vreme hranjenja
Vreme hranjenja treba odabrati prema redosledu i broju hranjenja i treba ga se redovno pridrđavati. U toku zimskog perioda ishrana obično počinje između 6 i 7 časova ujutru, kada životinje dobijaju prvu količinu dnevnog obroka, dok zadnje hranjenje pada od 18 – 19 časova.