U okviru 92. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, održan je centralni konferencijski događaj strateškog partnera sajma – Italije, pod nazivom „Razmena inovacija: Uloga zadruga u savremenoj poljoprivredi i predstavljanje sajma Agrilevante 2025“.
Organizator skupa bila je beogradska kancelarija Italijanske agencije za spoljnu trgovinu ITA/ICE, u saradnji sa Zadružnim Savezom Vojvodine, uz učešće predstavnika italijanskih i srpskih institucija, poljoprivrednih organizacija i eksperata iz oblasti agrara.
„Italija i Srbija imaju veliki potencijal u oblasti umrežavanja i saradnje na različitim naučnim i privrednim projektima“, rekao je u uvodnom obraćanju, Luciano Catani, naučni ataše Ambasade Italije u Beogradu.
Direktor beogradske kancelarije ITA/ICE, Antonio Ventresca, istakao je važnost italijanske ekspertize u poljoprivredi: „Italijanske kompanije prednjače u primeni najsavremenijih tehnologija u agraru: od precizne poljoprivrede, do upotrebe veštačke inteligencije u obradi zemljišta“, istako je Ventresca i ukazao na izazove sa kojima se suočava srpska poljoprivreda, među kojima je i generacijska smena u agrarnom sektoru, što zahteva novi način organizacije proizvodnih procesa. „Italija se pozicionira kao strateški partner, nudeći model koji spaja inovacije, efikasnost i održivost. Ključna vizija je razvoj kooperativne saradnje duž čitavog proizvodnog lanca u poljoprivredno prehrambenom sektoru“, poručio je Antonio Ventresca.
Generalni direktor Novosadskog sajma Slobodan Cvetković je naglasio je ovaj sajam jedan od najvažnijih agrarnih događaja u regionu, gde se spajaju inovacije i praksa, što potvrđuju i brojne sajamske aktivnosti Italije – strateškog partnera Sajma.
Tokom konferencije, prisutni su imali jedinstvenu priliku da se upoznaju sa italijanskim modelima zadrugarstva. Predstavnik jedne od najuspešnijih i najstarijih italijanskih kooperativa „Consorzio Agrario di Ravena „, govorio je o dugoj tradiciji njihove zadruge, osnovane još 1899. godine: „Naša kooperativa podržava poljoprivrednike kroz distribuciju resursa, skladištenje žitarica i inovativne tehnologije, a modernizacija sektora je ključ za budućnost.“, poručio je predstavnik te kooperative Giordano Gori.
Iz zadrugarskog sektora svoje iskustvo podelio je i Claudio Mazzotti direktor italijanske kooperative „CAB Campiano“, ističući da je ta kooperativa primer uspešnog organizacionog modela koji kombinuje tradiciju, inovacije i održivost. On je naglasio da kroz korišćenje obnovljivih izvora energije, ta kooperativa doprinosi ekološki održivoj poljoprivredi.
Jedan od najvažnijih primera italijanske investicije u srpsku poljoprivredu predstavila je kompanija „Agriserbia“, deo Ferrero grupe, koja je lider u proizvodnji lešnika u Srbiji. Generalni direktor te kompanije je naglasio da uz primenu italijanske ekspertize, Srbija postaje referentni proizvođač lešnika u Evropi. „Povećavamo površine pod zasadima i postižemo značajne rezultate u izvozu.“, poručio je Fontana.
Predsednica Zadružnog Saveza Vojvodine Jelena Nestorov Bizonj, govorila je o primenjivosti italijanskih modela zadrugarstva u Srbiji: „Saradnja sa italijanskim zadrugama može značajno doprineti unapređenju agrarnog sektora u Srbiji, posebno u oblasti tehnoloških inovacija i održive proizvodnje“, naglasila je Nestorov Bizonj.
Na konferenciji je predstavljen italijanski sajam „Agrilevante“, jedan od najznačajnijih sajmova poljoprivredne mehanizacije i novih agrarnih tehnologija u Mediteranskom regionu, koji će se održati od 9. do 12. oktobra 2025. u Bariju. O značaju ovog događaja govorio je Fabbio Ricci, zamenik direktora FederUnacoma, organizacije koja okuplja italijanske proizvođače poljoprivrednih mašina: „Agrilevante je pravi sajam inovacija u poljoprivredi. Ovo je prilika da se upoznaju najmodernije tehnologije koje omogućavaju efikasniju i održivu proizvodnju, poručio je Ricci.
Ovaj seminar je bio dragocena prilika za razmenu znanja i iskustava, okupivši brojne poljoprivrednike, zadrugare, eksperte iz različitih oblasti poljoprivrede, italijanske izlagače i 20 kupaca iz susednih zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Mađarske i Rumunije – tržišta visokog potencijala koja su deo Akcionog plana za italijanski izvoz.