Proizvodnja kukuruza tokom 2025. godine odlikovala se manjkom padavina od same setve pa do danjašnjeg dana. Rsapored padavina posle setve je bio izuzetno nejednak na teritoriji celog Rasinskog okruga. Pojedine opštine Rasinskog okruga dobile su jako malo padavina, ni 30 l/m2, što je apsolutno nedovoljno za normalan razvoj biljke kukuruza. U kombikaciji sa izuzetno visokim temperaturama, nicanje i razvitak kukuruza je tekao prilično neujednačeno.
Pošto je kukuruz naša najbitnija krmna kultura mogućnost korišćenja ove godine kao baza za proizvodnju koncentrata je pod velikim znakom pitanja. Zbog ovkivih vremenskih prilika, veliki broj biljaka neće uopšte da formira klip ili će taj klip biti izuzetno mali. Optimalan udeo klipa u masi za proizvodnju silaže je 35% od ukupne mase kukuruza. Jako mali broj njiva će ovo postići, samo njive koje se navodnjavaju, pa se postavlja pitanje kako ove godine proizvesti kvalitetnu silažu. Pod znakom pitanja je i ukupna hranljiva vrednost tako pripremljene silaže.
Da bi maksimalno iskoristili ovakvu masu kukuruza, jer je potrebna farmerima i količina i kvalitet, mora se pristupiti pripremi silaže nešto drugačije nego u normalnim godinama. Svakodnevno pratiti nivo vlage i suve materije u celoj biljki kukuruza, jer ovakva biljka kukuruza dosta brzo prelazi faze razvića. Optimalni nivo suve materije u kukuruzu za pripremu silaže je od 35% do 40%. Pri ovako visokim temperaturama jako je teško proceniti optimalnu važnost, jer se menja iz sata u sat. Ako je sadržaj suve materije veći takva masa se teže sabija, i verovatno mora da se kvasi. Umesto kvašenja vodom poželjno je kvasiti rastvorom inokulanata koji pospešuju proces konzervisanja silirane mase. Na ovj način se smanjuje potencijal pojave plesni u siliranoj masi. U ovim uslovima siliranja celu biljku kukuruza dobro seckati, pri tome veličina odreska treba da bude do 3 cm. Nakon sitnjenja masa se doprema do pripremljenog silo-objekta gde se istovaruje i počenje sa sabijanjem. Posebnu pažnju posvetiti sabijanju, jer ovakva masa koja nije normalno sazrela, se jako teško sabija. Zbog toga se sabijanje treba obaviti dosta duže nego obično jer istiskivanje vazduha iz silirane mase je najbitnije u celom poslu.
Nikako ne treba smetnuti s uma da traktor koji sabija masu mora biti ispravan, bez curenja ulja ili maziva, uprkos našoj zastareloj mahanizaciji. Po završetku sabijanja mese potrebno je da se masa pokrije, što pre, kvalitetnim folijama kako bi se izbeglo naknadno prodiranje vazduha. Ako se silira više dana, onda se narednog dana pre stizanja prikolica sa novom masom kukuruza obavezno gaziti masa najmanje 1 sat pa tek onda iztovarati sveže seckanu masu.