Susam (Sesamum indicum) je jedna od najstarijih biljaka na svetu koja se uzgaja zbog svog semena. Potiče iz tropske Azije i južne Afrike.
Jednogodišnja biljka koja za 3 do 5 meseci dostigne visinu do 2 metra.
Susam je još uvek jedna od nezaobilaznih namirnica u ljudskoj ishrani na Srednjem Istoku i istočnoj Evropi, a njegovo gajenje se pominje još davne 1550. godine pre nove ere. Prema verovanju Asiraca, bogovi su pili vino od susama pre nego što su stvorili zemlju da bi dobili snagu za ostvarenje ovog zadatka.
Susam je biljka umereno vlažnih, toplih i sunčanih područja. Ima velike potrebe za toplotom. Optimalno raste i razvija se na 20 -25°C. U pogledu kvaliteta zemljišta veoma je osetljiv. Najbolja su rastresita i plodna zemljišta, dok ne podnosi nestrukturna, glinovita i teška zemljišta sa visokim nivoom podzemnih voda. Susam se gaji u plodoredu nakon žitarica i okopavina koje ostavljaju zemljište nezakorovljeno i dobre strukture.
Dobri predusevi su jednogodišnje i višegodišnje mahunjače. Ako se gaji kao postrni usev važno je da on bude požnjeven do 15. juna.Ako se gaji kao glavni usev osnovna obrada u jesen jeste oranje na 25 – 30 cm.
Mineralna đubriva se unose u osnovnoj obradi i to 50 – 60 kg/ha fosfora i 40 -60 kg/ha kalijuma, dok se azotna đubriva (30 -40 kg/ha) unose pre setve a delimično u toku vegetacije u obliku prihranjivanja.
Susam se seje krajem maja i početkom juna na rastojanju 40 – 60 cm između redova i 5 -7,5 cm između biljaka u redu. Na ovaj način se obezbeđuje gustina useva od 250 – 350.000 biljaka/ha. Kao postrni usev seje se tokom juna. S obzirom da susam sporo raste, u početku vegetacije treba ga štititi od korova i uništavati pokoricu. Navodnjava se u fazi cvetanja i formiranja plodova.
Žanje se čim seme počne da sazreva, jer zrele čaure pucaju i seme se osipa (prva polovina septembra). Požnjevene biljke se vezuju u snopove, ostave da sazru a potom se vrhu. Tako dobijeno seme se suši i skladišti, ili se koristi za dobijanje ulja. Čuva se u vrećama u suvim i promajnim prostorijama. Prosečan prinos susama se kreće između 300-400 kg/ha.Postoje crni i beli susam. Crni susam ima više gvožđa nego beli. Obično se od crnog susama pravi susamovo ulje. Beli susam sadrži više kalcijuma od crnog i predstavlja jedan od najboljih biljnih izvora kalcijuma, pa se može koristiti za nadoknađivanje deficita ovog minerala.
Ova biljka se kod nas odavno „odomaćila“. Koristi se kod mnogih tradicionalnih jela, kolača, slatkiša, namaza, hleba i peciva, a za njegovo lekovito dejstvo protiv ćelavosti, peruti, zubobolje, zujanja u ušima, išijasa, poremećaja u dojenju… znali su još stari Egipćani, Asirci, Vavilonci, Indusi i Kinezi. Seme sadrži između 45 i 60 odsto kvalitetnog ulja, štopredstavlja dobru prevenciju protiv stvaranja tromba, odnosno krvnog ugruška, ali i protiv dugotrajnog zatvora i neredovne stolice, oligoelemente bakar i kalcijum, u manjim dozama mangan, gvožđe, vitamine E i B1, kao i biljne smole i gorke materije koje daju prepoznatljivu aromu ovom začinu.
Preporučuje se za odstranjivanje crevnih parazita, čišćenja creva, kao i za lečenje hemoroida praćenih bolovima i krvarenjem. U narodnoj medicini koriste ga i za saniranje povreda, akni, čireva, bradavica, opekotina…
Susam sadrži i dve posebne vrste biljnih vlakana – sesamin i sesamolin, koje dokazano snižavaju nivo holesterola u krvi. Susam je veoma bogat fitosterolima – supstancama koje su sličnog hemijskog sastava kao holesterol – što ovu biljku čini idealnom za njegovo suzbijanje.Susam ima i reputaciju snažnog afrodizijaka.
Susam kao lek:
– ublažava reumu,
– snižava krvni pritisak,
– snižava nivo holesterola u krvi,
– deluje pozitivno na krvne sudove,
– pomaže kod astme,
– sprečava rak debelog creva,
– ublažava migrenu,
– pomaže u očuvanju zdravlja kostiju,
– ublažava PMS simptome,
– lek protiv zatvora i sprečavanje tromba,
– lek za anemiju,
– sprečava opadanje kose,
– štiti jetru.
Susam i med
Prema nekim istraživanjima, kombinacija susama i meda efikasno otklanja umor, jača potenciju kod muškaraca i žena, ublažava simptome stresa i efikasno vraća vitalnost i energiju. Priprema ovog lekovitog melema je jednostavna: pomešajte semenke susama i med u činiji dok se ne dobije gusta masa. Nakon toga jednostavno napravite loptice od te mešavine pa ih čuvajte u frižideru.
Protiv zatvora
Pomešati kašičicu semenki od bundeva samlevenih u prah i 3 kašičice mlakog susamovog ulja. Mešati dok se sastojci ne sjedine. Konzumirati odmah na prazan stomak, maksimalno 2 puta dnevno, jer preparat ima veoma snažan laksativni efekat.