Tradicija pčelarenja u porodici Tomić, iz Jarkovca, kod Sečnja, počela još davne 1961. godine, kada je Vladimir Tomić skinuo jedan roj sa grane i ni ne znavši to tada, počeo porodičnu tradiciju, od koje će živeti njegov sin, unuk i praunuci.
„Porodica u kojoj sam udata, bavi se pčelarstvom više od 50 godina. Suprug i ja smo nastavili porodičnu tradiciju. Imamo oko 650 proizvodnih društava, priča nam Biljana. Deca su dosta angažovana, kada im slobodno vreme dozvoljava. Samoinicijativno, i bez imalo straha idu sa nama na pčelinjake, ne plaše se uboda pčela i učestvuju u svim radovima u toku sezone.
Kao dete iz grada o pčelarstvu ranije nije mnogo znala.
„Rekla bih da je to bila ljubav na prvi pogled i nisam ni slutila da će se pčelarenje pretvoriti u moju strast. Često me pitaju da li je teško raditi na pčelinjaku, da li je naporno to što obilazim sajmove i pčelarske manifestacije širom Srbije. Nije mi teško, jer to je naš život i put. A da li je teško pčelama da sakupljaju nektar? Divim se njihovoj organizovanosti, vrednoći, borbenosti, načinima kako štite svoje porodice… A takve su i žene. Drago mi je što su neke od njih svoju šansu prepoznale u pčelarenju i verujem da će se kroz taj posao osnažiti i omogućiti sebi i svojoj porodici ugodniji život, kaže Biljana Tomić.
,, Kao rezultat višedecenijskog rada i iskustva ,došli smo na ideju da 2013. godine započnemo i proizvodnju hrane za pčele, proizvodnju pogača za prihranu pčela i sirupa za prihranu pčela, ističe Biljana i dodaje: Registrovali smo proizvodnju, uveli HACCP-standard, dobiili veterinarski broj i vođeni idejom da sve sto radimo ,radimo prvenstveno za naše pčele, i s ljubavlju to prezentujemo i širem krugu potrošača. Koristimo vrhunske sirovine i razlikujemo se od drugih proizvođača, čak i onih većih. Svi naši proizvodi su ispitani i kontrolisani od strane akeditovanih laboratorija u zemlji. Naša ambalaža i pakovanja su takođe netipična ,veoma inovativna i zanimljiva.
Dve godine nakon registrovanja proizvodnje kupili su i mašinu za proizvodnju hladno valjanih satnih osnova za svoje potrebe, kako bi došli do što boljeg kvaliteta satnih osnova.
Proizvodnja meda i ostalih pčelinjih proizvoda :polena,propolisa,matičnog mleča, perge, traje svih ovih godina. Kada klimatski i pašni uslovi pogoduju, veoma su srećni i zadovoljni.
„Med pakujemo u tegle SPOS-a, vođeni idejom da med spakovan u tegle Saveza zaista daje potrošačima dodatnu garanciju i sigurnost da su kupili pravi med, a ne falsifikat. Do tegle Saveza može doći samo pčelar, a ne nakupac ili trgovac, ističe Biljana, i dodaje: Ulazemo u ambalažu,u propagandni materijal, važno nam je da naši potrosaci budu zadovoljni. Od nedavno radimo i mešavine meda i lekovitog bilja, zatim mešavine meda i drugih pčelinjih proizvoda, propolis kapi ,propolis sprej, meleme na bazi propolisa,ukrasne sveće od pčelinjeg voska, medenjake…Naši proizvodi su prošle godine osvojili 24 medalje i tri pehara za kvalitet ,kako u našoj zemlji ,tako i u regionu. Učesnici smo mnogobrojnih sajamskih manifestacija, kako u zemlji tako i u regionu. Naš štand je prepoznatljiv, pleni vedrinom, zdravljem i ljubavlju.
.Suprug Zlatomir je predsednik Pčelarskog Društva“Banataska Matica „ Sečanj i predstavnik regije Banat u Izvršnom Odboru SPOS-a.
,, Ove godine smo unapredili naše pčelarsko poljoprivredno gazdinstvo aparatom za prikupljnje pčelinjeg otrova. Konstantnim razvojem i nadogradnjom znanja i iskustva ,puni elana i entuzijazma spojem tradicije i inovacije,želimo da novim idejama pomerimo granice pčelarstva u regionu, ističe Biljana.