Jesenja setva će ove godine biti nešto bolja od prošlogodišnje jer će se u Srbiji zasejati oko 600.000 hektara pšenicom, što je 100.000 hektara više nego prošle godine, procenio je danas stručnjak za poljoprivredu Milan Prostran.
On je za Betu rekao da je do danas, kada se završava optimalni rok za setvu pšenice, zasejano oko 60 odsto planiranih površina za tu ratarsku kulturu.
„Seljaci su bili u dilemi da li da odustanu od setve pšenice zbog niske cene, ali je ovih dana cena počela blago da raste pa nisu smanjivali površine kojima su zasejali ili će zasejati pšenicu”, rekao je Prostran.
Rast cene je, kako je rekao, samo jedan od razloga da ne odustaju od proizvodnje pšenice, a drugi je što prinos te kulture manje podbaci nego rod kukuruza.
On je ocenio da se od jesenje setve sa većom izvesnošću može očekivati bolji rod, posebno poslednjih godina kada su smanjene prolećne i letnje padavine i vlaga.
„Proizvođači ne mogu lako da promene setvenu strukturu na svojim njivama jer to podrazumeva dodatna ulaganja posebno za neke skuplje kulture”, rekao je Prostran.
On je preporučio da u jesen seju sve kulture koje mogu da izdrže niske temperature jer je manja mogućnost da rod podbaci nego kod prolećne setve.
„U sušnim godinama neće pomoći ni navodnjavanje ako nema dovoljno stajskog đubriva, a nema ga jer je smanjen stočni fond, pošto se zalivanjem spira humus i zemlja postaje manje kvalitetna i rodna”, rekao je Prostran.
Sastav zemljišta bi, prema njegovim rečima, mogao da se popravi i kompleksnim đubrivima, ali je zbog nestašice novca potrošnja sa 1,5 miliona tona pala na 250.000 tona.
Direktor PKB korporacije Dragiša Petrović rekao je za Betu da je završena setva uljane repice, raži i ječma i oko 55 odsto površina namenjenih setvi pšenice.
„Od ukupno 6.900 hektara predviđenih za setvu jesenjih kultura do sada je zasejano 5.000 hektara”, rekao je Petrović.
Dodao je da će setva pšenice biti završena za deset dana i da su uslovi ove godine povoljniji nego prošle godine, posebno posle kiše.