On je rekao da su u potrazi za opštinom u kojoj će razviti pilot-projekat eko sela koji podrazumeva da se i stanovništvo uključi, a da, sa druge strane, zajedno učestvuju u rešavanju problema.
– Ukoliko bi pilot-projekat uspeo, namera je da to primenimo i na druga sela – rekao je on.
Mladen Prodanović, koordinator za trgovinu i promociju u ambasadi Švedske u Beogradu, naveo je da ambasada omogućava umrežavanje švedskih i srpskih kompanija u oblasti održive proizvodnje, kako kroz projekte koje finansira švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju SIDA, tako i kroz povezivanje radi razvoja zelenih tehnologija.
Predsednik švedske Nacionalne asocijacije kompanija iz oblasti životne sredine ASSET koja okuplja oko 1.500 švedskih kompanija, Anderss Sundval, naglasio je da u Švedskoj postoji platforma „pametnih gradova“ (Smart City Sweden).
– Možda nismo najbolji u biznisu, ali u Švedskoj imamo kulturu inženjerstva. Naša je uloga da radimo na umrežavanju u oblasti zaštite životne sredine, a naročito smo usmereni na rešavanje problema otpadnih voda, što i jeste problem Zrenjanina – rekao je on i dodao da upravo zbog toga vidi veliki potencijal za saradnju.
Zrenjanin je ovom prilikom posetio i Ahmet Basesi, predstavnik kompanije Vermingrom koja se bavi kompostiranjem, a koji je predstavio mogućnosti saradnje u oblasti kompostiranja sa Srbijom i regionom i naglasio prednosti i važnost organskog kompostiranja.