Očuvanje narodne tradicije -GIS iz Svrljiga

Putujući Srbijom upoznali smo i  Snežanu  Ranđelović,  predstavnicu Udruženje za očuvanje tradicije kožarsko čurcijskog zanata „GIS“ iz Svrljiga. Kao i svi sa svrljiškog štanda i ona je bila srdačna, vesela, i raspoložena za priču. Prvo što me je privuko na njenom štandu su vinene i kožne papuče za hladne dane. Jedne sam dobila i na poklon, i mogu vam reći odlične su. Udruženje postoji dve  i po godine. Sve se proizvodi od kože, kožuh, kape, šubare, papuče, pojasevi za očuvanje zdravlja. Koža je od svrljiške ovce, imaju kolege koji prerađuju, kako nam ističe Snežana, i nastavlja priču:

,,Zanat nije težak, ali nije ni lak. Traži  čoveka koji je spreman stalno da radi. Postupak je takav da koža kad se donese mora najpre da odstoji dva dana u čistoj vodi, posle se ispere da je čista koža i vuna. Onda ide u so, projino i kukuruzno brašno i tako se meša 15 dana i za to vreme se koža uštavi bolje nego što se danas radi sa sumpornom i sonom kiselinom”,

Ilustracija: papuče iz Svrljiga, foto: S.K
Ilustracija: papuče iz Svrljiga, foto: S.K

Jeste li znali da noge imaju veliki uticaj  na naše zdravlje? Pita me Snežana, i  nastavlja priču: Mnoge žene, deca i muškarci zanemaruju važnost zdravih nogu. Zato je vrlo važno, da nosite kvalitetnu obuću, koja takođe uključuje i kvalitetne papuče. Manje ulaganje u prave cipele ili papuče, u kojima provodimo većinu vremena, pozitivno uteče na naše zdravlje i dobrobit. Tople vunene papuče odličan su izbor za sve, koje muči artritis, a preporučuju se i za osobe koji imaju problema s stopalima.  Mekana vuna će ublažiti tegobe, jer čuva toplinu i sprečava  znojenje, a vi ćete se osećati ugodnije. Vunene papuče savršen su izbor za osobe, koje u hladnim zimskim mesecima žele osećaj potpune udobnosti i ugodne topline. Vuna se smatra jednim od najboljih prirodnih regulatora temperature. Neki materijali ne dozvoljavaju koži da diše, zadržavaju toplinu izravno na koži, što rezultira još većom toplinom, koja zatim uzrokuje neugodno znojenje i neudobno spavanje. Vuna reagira na toplinu tako da je upija u svoja vlakna. Što je telesna temperatura veća, vuna upija više topline u svoja vlakna i ispušta na vanjsku stranu pokrivača.  Dok su se nosili kožusi, oni su bili odlična zaštita, od prirodnih materijala i nije bilo išijasa, reume i sličnih bolesti, dok je sada potpuno obrnuta situacija“, zaključuje Snežana. Osim papuča, i kožuha, Udruženje u ponudi ima i jakne, prsluke, i to sve od svrljiška ovce (svrljiška pramenka) ili gulijanska ovca je domaća autohtona rasa ovaca, stvorena u Svrljigu. Gaji se uglavnom na području jugoistočne Srbije, gde je i najrašireniji soj pramenke. I pored zadovoljavajućih proizvodnih rezultata, izvan ovog područja uzgajanja rasa se nije značajnije širila.

Ilustracija: papuče od svrljiške ovce, foto: S.K.
Ilustracija: papuče od svrljiške ovce, foto: S.K.

Ovo udruženje vrši  prepravke, tako da im se možete obratiti za pomoć. Uglavnom prodaju na sajmovima, Svrljig, Sokobanja, srešćemo se uskoro i na sajmu Etno hrane u Beogradu.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca