U proizvodnji paradajza primenjuju se osnovne i specifične mere nege koje su vrlo značajne za uspešnu proizvodnju paradajza.
Postavljanje oslonca, vezivanje i formiranje uzgojnog oblika, zakidanje zaperaka, prekraćivanje vrha stabla, uklanjanje donjih listova i đubrenje i navodnjavanje.
Veći broj rodnih grana po biljci povećava prinos, ovim se smanjuje ranostasnost i plodovi su lošijeg kvaliteta, tako da se paradajz najčešće proizvodi na jedno ili na dva stabla. Kada počne cvetanje potrebno je izvršiti vezivanje biljaka uz oslonac. Vezivanje se vrši više puta u toku vegetacije.
Zakidanjem zaperaka se reguliše broj stabala paradajza. Kako paradajz obrazuje veliki broj bočnih grana, kada se zaperci ne bi odstranjivali, razvijao bi se žbunast izgled sa sitnim plodovima. Zaperci se odstranjuju kada dostignu dužinu 4-5 cm.
Zakidanje vrhova nakon formiranja 4-6 cvasi vrši se naročito kod kasnih sorti. Donji listovi ispod cvasti na kojoj započinje zrenje se uklanjaju nakon zrenja plodova jer ovi listovi gube funkciju a mogu predstavljati i izvor zaraze.
Intenzitet usvajanja kao i potrebe za hranjivima zavise od rasta i razvoja, kao i količine hranjiva u zemljištu. Mlade biljke zahtevaju 3-5 puta više hranjiva, posebno fosfora u odnosu na biljku. Zato se fosfornim đubrivom prihranjuje u prvim fazama razvoja, nakon primanja biljaka. Fosforna đubriva utiču na povećanje prinosa, oplodnju a najviše na razvoj korenovog sistema. Obilna ishrana azotom potencira vegetativni porast, kasnije cvetanje i sazrevanje plodova, dovodi do opadanja cvetova. Nedostatak azota ima za posledicu slab razvoj biljke i manji prinos. Azotna đubriva se dodaju sa porastom vegetativne mase. Sa porastom plodova koriste se koriste se đubriva formulacije 2:1:3.
Kalijum utiče napovećanje otpornosti biljaka na bolesti, utiče na vodni režim biljke, zrenje i čvrstinu plodova i duže čuvanje plodova.
Okopavanje – međuredna utiče na strukturu zemljišta, bolji rast korena a i same biljke. Navodnjavanjem se obezbeđuje visoki prinos jer paradajz zahteva vlažnost 70-80 % PVK. Zaštita od bolesti i štetočina je nezamisliva u intenzivnoj proizvodnji ovog plodovitog povrća.