Proizvodnji brojlera pripada važna uloga koja obuhvata zajedništvo objekata, obučenih ljudi, napisanih procedura, njihovog praćenja, evidentiranja do konačnog cilja, odnosno zdrave životinje i programirane težine bez rezidua hemijskih supstanci (teških metala, antibiotika i slično). Stručnost radnika – farmera je bitan preduslov za uspešnu i bezbednu proizvodnju u živinarstvu. Bez obzira na veći broj iskusnih radnika potrebno je ponoviti i dograditi znanje o standardima i procedurama svakodnevnih obaveza radnika i potreba životinja od početka do kraja ciklusa (obavezan sertifikat o obučenosti). Poštovanje – primenjivanje pravila o blagostanju živine omogućava sprovođenje saveta Evropske komisije vezano za uzgoj životinjske vrste Gallus u industrijskoj proizvodnji.
Nega živine
Neophodno je minimalno dva puta u toku smene vršiti kontrolu stanja živine i funkcionalnost opreme kako bi se osigurala ventilacija, snabdevenost hranom i vodom, ali i stanje prostirke, kao i korekcije eventualnih nedostataka.
Prostirka mora biti čista, suva, rastresita i dovoljne debljine (zimi 4 – 7 cm, a leti 2 – 5 cm) kako bi se živina osećala komforno. Stanje prostirke se mora redovno korigovati ako postoje nepravilnosti. Slabe, bolesne i povređene jedinke se moraju najmanje dva puta u toku smene odvojiti od ostalih i staviti u tretman lečenja, ili ih usmrtiti uz uvažavanje pravila blagostanja životinja.
Oprema za blagostanje živine
Živini bi trebalo obezbediti kvalitetnu i bezbednu hranu i dovoljno dostupnog hranidbenog prostora. Normativi kao minimalni standardi su za okrugle hranilice 0,66 cm/kg žive mere ili za sistem valova 1,5 cm upotrebljivih za živinu po jednom kilogramu žive mase (ako je programiran tov na 2 kg onda se mora imati 1,32 cm po životinji za okrugle hranilice ili 3 cm za žlebaste). Hranilice ne mogu biti udaljene jedna od druge više od 3 m, a pojilice moraju biti u obimu 2 m prostora za boravak živine.
Oprema za napajanje brojlera: Minimalni normativi za napajanje su vrlo slični ili 0,66 cm za okrugle pojilice, 1,5 cm za žlebaste ili 15 brojlera po nipli u slučaju upotrebe tog sistema za napajanje.
Ventilacija: Minimalna količina ulaznog vazduha je 4,5 m³ po kilogramu žive težine na sat. Ovaj standard je promenljiv u zavisnosti od starosti, godišnjeg doba i sistema provetravanja. Funkcionalnost opreme za ventilaciju podleže kontroli, najmanje jedanput godišnje od osposobljene ustanove. Količina ostalih štetnih gasova, naročito amonijaka ne sme da prelazi dozvoljenu granicu (za amonijak 20 ppm).
Osvetljenost u objektima za proizvodnju: S bzirom da su na našim prostorima u upotrebi objekti sa veštačkim osvetljenjem i delimičnim ulaskom dnevne svetlosti, moraju se postaviti sledeća pravila:
Potrebno je obezbediti minimalno 20 luxa svetlosnog intenziteta ravnomerno raspoređenog u blizini živine. Režim osvetljavanja se mora poštovati uz uvažavanje tehnoloških tamnih perioda sa intenzitetom ne većim od 2 luxa.
Tamni periodi dana moraju se programirati u vreme prirodnih smena dana i noći. Tamni period se mora programirati na jednu trećinu i minimalno sa dva perioda od po četiri sata. Odstupanja od pravila mogu biti u prvih 14 dana života ili kod posebnih potreba (letnji periodi ili veterinarske indikacije).
Naseljenost brojlera (gustoća): Naseljenost podrazumeva gustoću ili broj jedinki po kvadratu upotrebljive površine od početka do kraja proizvodnog ciklusa. Isto tako zavisi od sposobnosti ventilacije, odnosno letnjeg ili zimskog perioda, kao i programirane konačne težine brojlera. Ako je oprema za hranjenje i pojenje iznad nivoa životinje onda se i taj prostor može dodati kao upotrebljivi prostor u starosti posle 21 dana života. Svi ovi uslovi – normativi omogućavaju nesmetan dolazak do hrane i vode, kretanje sa dovoljno biološkog ponašanja (kupanje u prostirci, lepršanje krilima i sl.) Planiranje naseljavanja je specifično i ne može preći sledeće norme: leti 14 do 16 pilića po m², a zimi 15 do 17 pilića po m² što odgovara programiranoj konačnoj težini od 2 kg uz uvažavanje mogućnosti ventilacije i njihove upotrebljivosti.
Knjiga evidencije: Obavezno se svakodnevno unose svi podaci koji su propisani po procedurama kao što su higijenski minimum, upotrebljiva površina, broj naseljenih pilića, oprema i njena funkcionalnost, a posebno sistem ventilacije.
Rezervni izvor električne energije: Svaka farma mora biti snabdevena ispravnim i dovoljno kapacitiranim agregatom za proizvodnju električne energije u slučaju kvara sistema. Alarm za upozorenje o nestanku struje je obavezan sistem upozorenja.