Koji su uzroci steriliteta?

Pod sterilitetom se podrazumva nemogućnost životinje da bude oplođenja, ili da donese na svet zdrav, živ plod.
Sterilitet može da nastane kod svih domaći životinja, ali naročito pogubne efekte ima u govedarskoj proizvodnji. Češći je kod  ženskih životinja, oko 80 procenata,a kod  muških oko 20 procenata. Važnost steriliteta muških životinja je danas skoro nebitna ako imamo u vidu da se najbolji priplodanjci iskorišćavaju skoro isključivo u centrima za reprodukciju.
Sterilitet može da bude privremen, kada je izlečiv i trajan ukoliko je stanje životinje toliko zapušteno, da joj više nema pomoći i kada obično završava na klanici.
Ali, ovaj najgori slučaj se može izbeći ukoliko se stočari pridržavaju osnovnih načela dobre prakse i zoohigijene.

Uzroci steriliteta su mnogobrojni,  i najbolje je ne igrati se reprodukcijom i lečenjem slučajeva krava koje su više puta osemenjavane, koje često povraćaju prepustiti iskusnom, diplomiranom veterinaru , ali postoje i osnovni uzroci koje naši stočari moraju da znaju,  i na koje mogu da utiču, kao i neka stanja koja mogu da prepoznaju i ukažu na njih veterainru.
Steriltet može da bude urođen i stečen.

Ilustracija: farma krava, foto, Domaćinska kuća
Ilustracija: farma krava, foto, Domaćinska kuća

Najkarakterističniji primer urođenog steriliteta je pojava frimartinizma kod raznopolnih blizanaca, gde je preko 90 procenata junica iz takvog graviditeta sterilno. Ovaj tip steriliteta nastaje zbog veza preko krvnih sudova placente muškog i ženkog ploda. Osim frimartenizma mogući su i slučajevi da po rođenju nedostaju čitavi delovi polnih organa.
Kod nas nažalost najčešći uzrok stečenog steriliteta su greške u ishrani. Nedostatak  vitamina, proteina, oligoelementa, davanje plesnive i buđave hrane, prekisele silaže , hrane sa povišenim nivoom fitoestrogena, supstanci biljkaka koje deluju kao životinjski hormoni sasavim izvesno dovode do steriliteta.
Procenjuje se da na našim individulanim gazdinstima čak 60-70 procenata steriliteta nastaje zbog SLABE ISHRANE. Važno je napomenuti da sami polni organi nisu promenjeni,  već im je funkcija smanjena jer životinja nema dovoljno energije da izluči jajanu ćeliju i uđe u polni žar. U ovim slučajevima „gladnog sterilteta“ čak i ukoliko do oplođenja dođe krava ne može da iznese plod i dolazi do pobačaja. Ukoliko je do pobačaja došlo u ranim fazama plod se resorbuje i vlasnik čak ništa i ne primeti, a ukoliko je kasniji graviditet u pitanju tužan ishod je vidljiv. Problemi sa vezani za ishranu i reprodukciju se javljaju i ukoliko je ishrana preobimna, pogotovo ako se životinja hrani sa suviše ugljenih hidrata a premalo proteina u tom slučaju mast se taloži u okolini polnih organa i negativno deluje na reprodukciju.

Podsetimo se da obrok visokogravidnih krava treba da sadrži od 13 do 15% proteina.

Ilustracija: farma krave, foto: S.K.
Ilustracija: farma krave, foto: S.K.

Međutim i suviše proteina može da dovede do problema, ako se kravama posle telenja daje preko 600 grama proteina dnevno plodnost u stadu može da opadne. Pozitivna stvar sa steriltetom vezanim za ishranu je da se balansiranim obrokom problem može rešiti. Još jedna činjenica koju je bitno napomenuti je da ishrana mladih životinja u velikoj meri određuje njohovu kasniju plodnost. Ukoliko je tokom puberteta, pre prvo osemenjavanja životinja loše hranjena njena plodnost je zauvek izgubljena. U vezi toga su rađena istraživanja kako dnevni prirast kod crno-belih krava utiče na kasniju plodnost. Ispitivanja su rađena na tri grupe sa prirstom 680, 5600 i 340 grama na dan. Pokazalo se da je grupa sa dnevnim prirastom od 500 grama ostvaruje najbolje rezultate u reprodukciji. Kod mlečnih krava koje su ušle u laktaciju naročito je opasan period 5-6 nedelje po teljenju kada krva ulazi u vrhinac laktacije i tada vrlo često unosi manje energije nego što je potrebno što ostavlja posledice.
Loše držanje životinja i nedostatak nege je drugi po redu uzrok steriliteta. Objekti za krave moraju da budu sa dosta čistog vazduha provetreni, svetli, umerene temperature od 12-14 stepeni u zatvorenim stajama. Ležajevi životinja bi trebalo da budu suvi, i dovoljno dugački sa blagim nagibom. Kratki ležajevi, pod velikim uglom dovode do stalnog naprezanja životinje, tako da se javljaju i problemi sa papcima i problemi sa reprodukcijom. No, ono što je ta reprodukciju životinja najbitnije je kretanje. Svakodnevno kretanje životinje aktivira hormonalni sistem, tako da lakše dolazi do oplođenja jajane ćelije i većih šansi da na svet dođe zdravo, dobro razvijeno tele. Krave u vezanom sistemu, na farmama imaju lošije reproduktivne rezultate nego krave koje su u slobodnom sistemu.
Direktno vezano za način držanja životinja je i higijena što nas dovodi do sledećeg vrlo čestog uzroka steriliteta infekcije i oboljenja polnih organa.
Postporođajne infekcije su glavni uzroci nastanka steriliteta, materica, jajanici, grlić su tokom porođaja izloženi ekstremnim naporima a posle porođaja ostaju praktično otvoreni za infekcije od spolja. Prvi dan posle porođaja kroz krlić može da prođe ruka a posle 2-4 dana prst. Materica krava se vraća u normalno stanje tek 50 dana posle porođaja. Najgore je što je partus i nošenje ploda povezano sa padom imuniteta tako da je životinja u tom periodu posebno osetljiva i zato kao posledica često najstaju hronična zapaljenja sluzokože materice hronični endometritisi. U zapaljenoj materici čak i ukoliko do oplodnje dođe nikakvo nošenje ploda nije moguće. Endometritisi se nažaost vrlo teško uočavaju, praktično, osim neplodnosti spoljašnjih znakova ni nema. Zapaljenje materice može da nastane i ukoliko se nestručno , nehigijenski radi osemenjavanje životinje u pogrešno vreme.
Osim infekcije materice, povrede, ciste tumori, i zapaljenja grlića , vagine ili nakupljanje bilo kakvog nenormalnog sadržaja kao što je vazduh ili mokraća, takođe mogu da budu uzroci steriliteta i naravno, oboljenja jajovoda. U čak 5% zaklanih krava se nalaze promene na jajovodima. No, oboljenja koja izazivaju najviše panike, možda i neopravdano s obzirom na nove pristupe u lečenju, su ciste na jajanicima. Ciste jajnika su mehurićaste tvorevine sa vodenastim ili želatinastim sadržajem. Nastaju na jednom ili oba jajanika i mogu biti ili usamljene ili udružene. Postoje razne vrste cista, uglavnom sve izazivaju ozbiljne probleme u reprodukciji i njihovo prisustvo dovodi do odsustva estrusa, poremećaja ciklusa.
Dakle, kao što smo videli uzroci steriliteta mogu da budu raznoliki,  ali i savremeno stočarstvo i nauka su odgovorili na mnoge od tih izazova.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca