Dragan Lukić iz Salaša Noćajskog i njegov zanimljiv hodi a i biznis

Dragan Lukić iz sa severa Mačve, iz Salaša Noćajskog, kod Sremske Mitrovice, najpoznatiji je i najviše nagrađivani odgajivač paunova u Srbiji. Kako nam Drgan kaže on je i mačvanin i sremac.

“Ja se već 15 godina bavim ovim hobijem, volim te egzotične ptice mada ih nije baš lako uzgajati. Ozbiljan sam odgajivač, ja sam im otac,  majka, i veterinar. Napravio sam i novo udruženje,, Paun Salaš Noćajski”, pripadam udruženju Republike Srbije.

U početku nisam skoro ništa znao o ovim ukrasnim pticama, ali sam naučio i počeo da ih ležem, a ubrzo i prodajem. Kupuju ih ljudi zbog lepote, raskošnih bojama i velikih šarenih repova da se šepure po dvorištima, parkovima, manastirima ili etno naseljima. Svaku pticu koju sam prodao sam izlegao iz jajeta, negovao dok je rasla, menjala perje i sazrevala u pravu lepoticu i zato je svaki rastanak bio emotivan i tužan – priča Dragan.

Paunovi su osetljivi ne odgovara baš svima ovo naše podneblje. Zato retki uspevaju da ih odgaje sami, dok ih ostali uglavnom kupuju, za ukras u dvorištu. Ja sam počeo da ih sakupljam i gajim iz ljubavi prema neobičnim vrstama, a sad je to vremenom preraslo i u dodatni posao objašnjava Dragan.

Samo za jednim indijskim plavim paunom Dragan ne žali. Lepotana, koji je njegov ponos nipošto nije želeo da proda, a kada je nesrećno uginuo dao je da ga prepariaju i sada se od njega ne razdvaja.

Ova godina je bila odlična u februaru je imao prva jaja a u maju je prodao prve piliće.

Kada kažemo „paun“, obično mislimo na mužjaka, jer se ženke razlikuju, i poprilično su „skromnije“ od svojih jačih polovina. Iako se raskoš perja mužjaka obično pripisuje funkciji privlačenja ženki radi parenja, postoje i drugi razlozi. Mužjaci mogu da dostignu i do 2 m u dužini, sa visinom od 86 do 130 cm, a rep počne da im raste kada navrše 8 meseci. Odrastao paun može težiti od 3 do 6 kg.

Ishrana ovih ptica ne zahteva mnogo truda. Hrane se zrnevljem svih vrsta, insektima i crvima koje pronalaze u zemlji. Dodatna hrana im je koncentrat za kokoške, a mladim paunovima se daje koncentrat za piliće, zatim kuvana jaja i crvići. Poželjna je uvek sveža, ali ne hladna voda za piće u koju se redovno stavlja i neko dezinfekciono sredstvo.

Jaja bujne ptice je veoma cenjena u Kini. Činjenica je da se ne može samo jesti, nego se koristi iu pripremi lijekova i kozmetike.

Karakteristika ovog proizvoda je njegov kalorijski sadržaj: 1 jaje sadrži više od 60 kcal, što je vrlo veliki pokazatelj za tako mali proizvod (60-80 g). Žumace  sadrži veliku količinu vitamina: grupe A, B i D, kao i gvožđe, cink, kalij, magnezij, kalcijum  i mnoge druge korisne elemente.

Dragan ima i prelepog prepariranog pauna. On  je Draganov „zaštitni znak“ i osim što krasi dnevni boravak u njegovoj kući, sa sobom ga nosi na televizije  gde često gostuje, kao i na sajmove ukrasnih ptica i sitnih životinja.

– Bio je fotomodel na snimanju u jednom profesionalnom studiju u Novom Sadu. I živi paunovi su bili manekeni, mada je sa njim slikanje proteklo lakše jer ne grebe noktima, pa ne moram kao kod živih da kandže obavijam kudeljom ili nekom pamučnom tkaninom da ne povrede manekene – ponosan je Dragan.

– Što su stariji i imaju veći raspon repa, paunovi su skuplji. Ne kaže narod uzalud ‘širi se kao paun’, a ko želi da uživa u lepoti, raskoši i gracioznosti rajskih ptica ne žali pare. Takvi se prodaju i po 700 evra, a preparirani su malo jeftiniji, od 300 do 500 evra i njih najčešće kupuju kafedžije da im krase kafane, salaše i etno restorane, a neki od mojih paunova se nalaze i u stanovima i lovačkim domovima – završava priču najpoznatiji odgajivač paunova iz Mačve.

Dragan se bavi i uzgojem jagnjadi i svinja.  Obrađuje i devet hektara zemlje.

Zadovoljan je cenom i prasadi jagnjadi.

“Ja ne smem da stamen. Od uzgoja jagnjadi i živim, tako da ću da nastavim ovaj posao da radim.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor