Kako se rešiti moljca paradajza

Veoma značajna štetočina paradajza u zaštićenom prostoru i na otvorenom. Na ovoj kulturi može u potpunosti da kompromituje prinos .

Pored paradajza, deomaćini ovom noćnom leptiru su  krompir, plavi patlidžan i grašak. Iz Južne Amerike je prenet u Evropu, odnosno  Španiju, još 2006. Na  našim prostorima je prisutan već više godina, i može se reći da je najopasnija štetočina paradajza. Guseniceprave štetu na listu, plodu i stabljici. U zaštićenim prostorima može imati 8 -12, na otvorenom 4-5 generacija.

Izgled: Leptiri su srebrnkasto sivi, dulžine 5 – 7 mm, s rasponom krila 10 – 12 mm. Jaja su sitna, cilindričnog oblika, krem do žuta.  Gusenice su zelenkaste do svetlo ružičaste, sa smeđom glavom, duge do 7,5 mm. Ubušuju se u list, stabljiku i plod. Na listovima prouzrokuju pojavu hodnika nepravilnog oblika. Odrasla larva kasnije formira lutku u zemljištu.

Štete na plodovima: gusenice se ubušuju u plod ostavljajući za sobom  ulazne rupe, ili mogu praviti hodnike žute boje neposredno ispod pokožice ploda. Listovi na kojima je veći broj mina suše se.

Mere zaštite:Štetočinu treba pratiti i loviti upotrebom feromonskih klopki.

Hemijske mere zaštite: U zaštićenom prostoru treba pratiti početak napada i visinu populacije štetočine a postavljanjem feromonskih klopki (2 – 4 klopke/ha).

Pragovi štetnosti su:

  • 3 leptira nedeljno (nizak rizik);
  • 3 – 30 leptira nedeljno (srednji rizik);
  • 30 leptira nedeljno (visok rizik).

Kad se ulove tri leptira po trapu u klopci nedeljno, treba početi sa hemijskim suzbijanjem. Dobru efikasnost postiže insekticid emamektin benzoat koji ima karencu svega tri dana u paradajzu. Koristi se maksimalno tri puta. Od ostalih insekticida koji se koriste u paradajzu, preparati na bazi abamektina  indoksakarba i hlorantraniliprola  pružaju zadovoljavajuće delovanje na ovog moljca. Da bi uspeh u zaštiti bio potpun preporučuje se  dodavanje  okvašivača.

Agrotehničke mere: sadnja zdravog rasada, plodored u koji su uključene kulture koje ne pripadaju porodici solanaceae, suzbijanje korova solanacea u usevu i oko plastenika.

Mehaničke mere: u zaštićenim prostorima postavljanje zaštitnih mreža na ulaze i ventilacijske otvore (6 – 9 rupa/cm²), selektivno uklanjanje i uništavanje zaraženog lišća i biljaka.

Fizičke mere: u zaštićenim prostorima na kojima su postavljene zaštitne mreže postavljanje lovnih svetiljki za leptire.

Biotehničke mere:  masovni lov pomoću vodenih klopki sa feromonima (20 – 30 /ha).

Biološke mere. – u zaštićenim prostorima- unošenje predatora i parazitoida gusenica, mikrobiološki insekticidi i sl.

Zbog opasnosti od pojave rezistentnosti pri suzbijanju izmenjivati insekticide različitog mehanizma djelovanja kao i sve raspoložive metode zaštite.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca