ALTERNATIVNA RODNOST KOD JABUKE

Alternativnost u rađanju kod jabuke je uobičajena pojava, uslovljena većim brojem činilaca. Najčešći razlog alternativnog rađanja je preobilan rod u predhodnoj vegetaciji. Sorte visokog rodnog potencijala su sklone prerođavanju i njima se posvećuje posebna pažnja u održavanju kontinuiteta rodnosti i kvaliteta. Uzrok alternativnosti leži u preklapanju fenofaza razvoja plodova i diferencijacije rodnih pupoljaka. Evolutivna karakteristika biljaka da ostave potomstvo dovodi da plodovi koji su nosilac naredne generacije imaju prioritet u snabdevanju hranljivim materijama. Do slabe pripreme roda za narednu godinu može doći usled nepovoljnih klimatskih uslova, kao što su ekstremno visoke, tropske temperature i suša u dužem vremenskom intervalu. Izostanak redovne nege đubrenja, kao i odsustvo adekvatne zaštite mogu dovesti do smanjene fiziološke aktivnosti i defolijacije, koje uslovljavaju smanjenu količinu hranljivih materija i nemogućnost normalne ishrane generativnih organa.

Tokom ovog proleća učestala je pojava da, naizgled normalno razvijeni pupoljci, umesto cvetne gronje daju lisnu rozetu. Pojava je posebno uočljiva u visokointezivnim zasadima sa sprovedenom punom agro i pomotehnikom, optimalnim normama đubrenja i navodnjavanja i izvršenom pravovremenom i efikasnom proredom plodova. Sa druge strane u zasadima jabuke koji su imali slabiju negu, ova pojava je izostala ili je znatno slabijeg inteziteta.

Uzrok veoma slabog cvetanja nekih sorti jabuke u ovoj godini nastao je delovanjem dva faktora, a to su: preobilno cvetanje u predhodnoj vegetaciji i dugotrajna suša u letnjem periodu praćena vrlo visokim, na momente tropskim temperaturama. U trenutku fenofaze cvetanja biljka troši znatne količine energije i svi fiziološki procesi su u funkciji cvetanja, oplodnje i razvoja tek zametnutih plodova. Nagomilava se velika količina inhibitora koji blokiraju faze razvoja drugih organa biljke. Odmah po precvetavanju počinje vegetativni rast, a ujedno i početak diferenciranja pupoljaka za narednu godinu. Velika koncentracija inhibitora i nedostatak energije potrošene za cvetanje i oplodnju onemogućavaju normalan razvoj mešovitih pupoljaka. U godinama sa uobičajenom klimom u toku letnjeg perioda dolazi do naknadnog razvitka rodnih pupoljaka i njihovog normalnog formiranja, tako da ne dolazi do poremećaja rodnosti u narednoj vegetaciji. Prethodne godine je zbog ekstremne suše i temperatura onemogućen razvoj rodnih pupoljaka, tako da ove godine cvetanje odsustvuje ili je slabog inteziteta. Prihrana i redovno snabdevanje vodom nisu imali uticaj na razvoj mešovitih pupoljaka, već su od strane biljaka iskorišćene za prevazilaženje stresa i održanje plodova. Zasadi jabuke su imali visoke prinose i visok procenat plodova prve klase, bez obzira na nepovoljne klimatske činioce.

Izrazito sušna i tropska leta sa jedne i ekstremna količina padavina sa druge strane postaju redovna pojava. Godine sa uobičajenim parametrima, na koje su gajene biljke adaptirane, sve su ređa pojava i može se očekivati njihova sve manja učestalost.

Da bi predupredile ili umanjili posledice ovakvih godina, proizvođačima se može preporučiti da rezidbu izvrše onog momenta kada je poznato kakav je rodni potencijal. Najednostavniji način  da se utvrdi rodni potencijal u zasadu je provociranje rodnih grančica stavljenih u tegle sa vodom na sobnoj temperaturi. U slučaju da rodni pupoljci ne izbacuju cvetne gronje ili su malobrojni, rezidbu obaviti u vreme cvetanja. Kada je rodni potencijal osrednji, proveriti na kojim rodnim grančicama je najzastupljeniji i na osnovu toga projektovati rezidbu. Na manjim površinama, rezidbu na rod obaviti u vreme cvetanja, dok na većim površinama obaviti blagu rezidbu, kojom bi se uklonio uspravni prirast, kao i grane iz unutrašnjosti koje onemogućavaju normalnu prozračnost krune. Korekciju takve rezidbe obaviti u vreme cvetanja ili zelenom rezidbom u vegetaciji.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca