Institut za povrtarstvo u Smederevskoj Palanci: Pehar i pet medalja

Institut za povrtarstvo u Smederevskoj Palanci u bivšoj Jugoslaviji bio je najstariji institut za povrtarstvo, a jedan je i od retkih na Balkanu koji se bazirao  isključivo za određenu granu poljoprivredne proizvodnje, povrće. Danas sa preko 170 priznatih sorti i hibrida, od koji se 40 nalazi i na listi Evropske Unije, uspešno osvaja i domaće i inostrano tržište.

Na 90. međunarodnom Poljoprivrednom sajmu, Institut za povrtarstvo Smederevska Palanka nagrađen je sledećim priznanjima:

Peharom Novosadskog sajma za širok asortiman i visok kvalitet semenskog materijala,

Velikom zlatnom medaljom za seme krastavca „Sirano F1“,

Zlatnom medaljom za seme paprike sorta „Strižanka“,

Srebrnom medaljom za seme paprike sorta „Palanačka babura“,

Srebrnom medaljom za seme kupusa „Zahar SP“ i

Srebrnom medaljom za seme paradajza „SP-109“.

Priznanja je u ime Instituta za povrtarstvo Smederevska Palanka primio direktor prof. dr Nenad Đurić.

Prodajna sezona počela je u novembru mesecu prošle godine i ona je duplirana, kako na domaćem tako i na inostranom tržištu.

“Institut se 77 godina bavi selekcijom povrća, poznati smo po paprici i paradajzu. Pored tih kultura imamo široku paletu proizvoda. Naši kupci nas prepoznaju po semenu, jer smo najveći proizvođači na površini od 200 hektara, i još toliko kod naših koperanata. Svo seme se dorađuje u našem centu i ispituje ga naša laboratorija. Ove godine smo postavili visoke kriterijume u pogledu klijavosti i kvaliteta semena, i trudićemo se da to održimo i u narednim godinama, istako je direktor Instituta  prof. dr Nenad Đurić.

Proizvodna godina uspešno je završena, a semena iz 2022. godine dobila su ocenu visokog kvaliteta.

„Što se tiče same laboratorije ovde se ispituje kvalitet semena. Kvalitet semena određuje više parametara,  a tu spadaju klijavost, energija klijanja, čistoća, masa semena, zdravstvena ispravnost semena kao i vlaga semena. Radimo naravno i dalje ispitivanja jer mi moramo da vršimo kontinuitet ispitivanja semena tokom cele godine jer je seme vrlo karakteristično, pogotovu ti biohemijski procesi jer klijavost može da padne i za tri, četiri, pet dana tako da mi moramo stalno da radimo ispitivanja tog našeg semena i svih biljnih vrsta da bismo mogli da stanemo iza kvaliteta“, ističe director Đurić.

U Institutu je stvorena i nova sorta paprike Moravska lepotica. Radi se o paprici u tipi kapija, podseća na kurtovsku, s tim što je plod znatno duži i teži i ono što je čini posebnom je svakako visok sadržaj suve materije.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca