Posle izbora lokacije i izvršenih pedološko-hemijskih analiza pristupa se pripremi zemljišta za sadnju borovnice. Ona se sastoji u nizu uobičajenih operacija, kao i kod ostalih vrsta voćaka: čišćenju i uklanjanju ostataka višegodišnjih biljaka i korova, izravnjavanju mikordepresija, dubokom oranju, popravci fizičkih i hemijskih osobina i neposrednoj pripremi zemljišta za sadnju.
Sve mikoridepresije na parceli gde bi se mogla zadržavati voda ili hladan vazduh treba izravnati, a ako je nešto teže zemljište potrebno je izvršiti drenažu.
Duboka obrada zemljišta do 40 cm dubine se u zavisnosti od vremena sadnje obavlja u avgustu ili septembru. Potrebno je orati niz nagib kako ne bi došlo do zadržavanja vode. Na dovoljno propustljivom zemljištu sa nagibom, umesto oranja cele površine mogu se samo kopati jamići dimenzija 50 cm x 40 cm ili otvoriti kanali istih dimenzija duž obeleženih redova, takođe niz nagib.
Po odležavanju i raspadanju zemljišta posle izvedenog oranja, potrebno je izvršiti ravnanje drljačama ili tanjiračama. Tada se mogu uneti sredstva za popravku zemljišta.
Popravka fizičko-hemijskih osobina zemljišta sastoji se u povećanju kiselosti na potreban nivo za borovnicu ili sniženju kiselosti ukoliko je vrlo niska pH vrednost, kao i povećanju sadržaja humusa. Povećanje kiselosti zemljišta, odnosno snižavanje inicijalne pH vrednosti se postiže dodavanjam elementarnog sumpora u prahu. Taj proces se naziva acidifikacija. Aplikacija elementarnog sumpora može da se izvede jednokratno sa većom količinom materijala (3.000-3.500 kg/ha), pri čemu se pH vrednost snižava samo za 1,0 indeksni poen. Posebno sa jesenjom aplikacijom elementarnog sumpora treba biti strpljiv, pošto reakcija acidifikacije tokom zime protiče sporo i obezbeđuje snižavanje pH vrednosti za svega nekoliko desetina jedinice, sve dok se zemljište ne zagreje. Stoga, letnja aplikacija je pračena bržim opadanjem PH vrednosti tokom 3-4 meseca, posebno kada je u pitanju dvokratna primena elmentarnog sumpora po 600 kg/ha u intervalu od tri meseca. Tada se može ostvariti sniženje PH vrednosti za 1,5 jedinica. Bez obzira na način primene, acidifikaciju bi trebalo uraditi u godini pre sadnje. Najčešće se aplikacija elementarnog sumpora izvodi posle oranja i tanjiranja, a pre fine pripreme zemljišta.
Kiselost zemljišta se može povećati i indirektno meliorativnim đubrenjem sa upotrebom fizioloških kiselih đubriva mono amonijum fosfata (MAP) i kalijumsulfata, kao i primenom kompleksnih mineralnih đubriva – GROGRAN NPK formulacije 13:5:26 + 30SO3 + 5CaO.
Ekstremno kisela zemljišta mogu se učiniti povoljonim za borovnicu kalcifikacijom, odnosno dodavanjem kreča u prahu ili drugih materijala izrazito alkalne reakcije. Dodavanje treba vršiti obazrivo i postupno, u više navrata, uz stalnu kontrolu nivoa kiselosti.
Količine se određuju na bazi izvršenih analiza zemljišta pri čemu kreča ne treba dodati više od 2 t/ha u jednom navratu i elementarnog sumpora od 600 do 1200 kg/ha u zavisnosti od tipa zemljišta.