Kako je ovo moguće?

Porodica Tošić bavi se više decenija poljoprivredom i to povrtarstvom i stočarstvom, a slaviša ima i golubove pismonoše a da li su mu oni otkrili tajnu kako se gaji paprika koju bere sa merdevina ili neko drugi ostaje tajna.

Međutim, ovaj vredni domaćin sa svojom porodicom ima plastenike na jednom hektaru površine, od toga četvrtinu zagreva i zimi pa ima povrće preko cele godine. Kada je pelet poskupeo, Slaviša se dosetio i prešao na koštice od višnje. Hladnjačama su višak a njemu nakon sušenja odličan enegrent. Još kada bi rešio problem miševa bilo bi sve kako treba. Slaviši cena energije u značajnoj meri  pravi problem i na granici je isplativosti objašnjava za Agrobiznis magazin. On se javio redakciji i poslao još nekoliko snimaka da bi ljudi videli da nije nikakva prevari: “Kod mene nema primene insekticida, a ja se protiv grinja i drugih insekata borim predatorima – njihovim prirodnim neprijateljima. U te svrhe koristim Orius i Svirski. Da biste bili uspešni u zaštiti od insekata predatorima morate stalno imati u populaciji oko 5000 jedinki predatora na 5 ari. I čim padne brojnost morate dodavati. Kod mene nema primene hemisjkih preparata sve do jeseni kada po potrebi koristim preparate protiv pepelnice i to najčešće dva do tri puta maksimalno“.

Uspeh u povrtarskoj proizvodnji leži u farmi ovaca

Kako je ovo moguće? Jednostavno njegove ovce za sobom ostavljaju stajnjak koji on koristi u đubrenju površina za plasteničku proizvodnju, uz dopunu mineralnim đubrivima visokog kvaliteta i redovno navodnjavanje po dva puta dnevno, on postiže odlične rezultate: “Mnogi zalivaju po nekoliko sati i prevlaže zemljište, ja to ne radim. Moj sistem je da zalivam ako treba i dva puta ali da vlažnost bude dobra, odlična provetrenost i kvalitetna ishrana biljaka. Od sto ovaca koliko broji naša farma  imam sasvim dovoljne količine stajnjaka za svoje potrebe” objašnjava nam Slaviša.

Inače porodica Tošić živi na 6 km od Leskovca u selu Donje Kranjce odakle pušta i golubove pismonoše. O tome u narednoj priči kada budemo govorili o golubovima.

Parika se kod Tošića seje od 20. decembra u kontejnere, a mesec dana kasnije presađuje u čaše da bi na stalno mesto bile posađene oko 1. marta. I sve do pred kraj oktobra paprika se gaji, bere i onda vadi, a na njeno mesto dolazi zelena salata koja za 45 do 60 dana stiže za sečenje. Nakon nje dolaze ponovo paradajz, paprika ili krastavac i tako u krug. Mnogi su pitali za sortiment paprika, a Slaviša nam je rekao da je na nekim snimcima Kameleon a da sada ima hibride Multi flo,  Nemesis i Skijatija: “Na 5 ari imamo 3000 biljaka tako da smo ove godine imali 20000 struka paprika koje donesu prosečno 4 kg roda” kaže za naš časopis ovaj vredni domaćin.

 

 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca