Zdravstveno stanje i rod u narednoj godini zavisi od pravilnog razvoja i nege ovogodišnjih izdanaka maline. Nakon završene berbe treba iseći stare izdanke do osnove, a zbog visokih dnevnih temperature ne treba ih odmah iznositi iz zasada, već ih ostaviti da bi štitili mlade izdanke od jake insolacije i naknadno ih ukloniti. Mlade izdanke, obolele, oštećene ili one sa bočnim granama treba orezati do osnove vodeći računa o ravnomernom sklopu izdanaka. Zbog visokih temperatura koje vladaju proizvodnji važna je i mera navodnjavanja. Nakon preduzetih agrotehničkih mera, potrebno je da se sprovede hemijski tretman u cilju zaštite maline od patogena i štetočina.
Na ovogodišnjim izdancima u zasadima kod sorti Vilamet, Miker, Tjulamin i Fertodi prisutni su su simptomi ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didymella applanata).
Takođe prisutni su i simtomi napada eriofidne grinje lista maline (Phyllocoptes gracillis) i običnog paučinara (Tetranychus urticae).
U cilju zaštite od prouzrokovača ljubičaste pegavosti izdanaka maline, preporučuje se primena nekog od fungicida: a.m.azoksistrobin+difenokonazol u količini 0,75 l/ha ili a.m. tebukonazol u količini 0,75 kg/ha.
Za suzbijanje eriofidne grinje lista maline i običnog paučinara preporučuje se primena nekog od akaricida: a.m. bifenazat u količini 0,2-0,375 l/ha ili a.m. abamektin, u koncentraciji 0,075-0,1 % uz dodatak okvašivača.
Ukoliko se pregledom malinjaka utvrdi prisustvo biljnih vaši ili malinine mušice izdanka, preporučuje se primena nekog od insekticida: a.m. lambda-cihalotrin 0,2 l/ha ili a.m. deltametrin 0,125 l/ha ili a.m.acetamiprid 0,3 kg/ha.