Siliranje vlažnog klipa i zrna kukuruza je značajno za naše područje kada veći deo roda kukuruza karakteriše veliki procenat vlage u klipu i u zrnu. Povećani % vlage se nepovoljno odražava na mogućnost čuvanja i skladištenja klipa i zrna kukuruza. Povećana vlaga i nepovoljne vremenske prilike ( vlažno vreme i izostanak vetrova ) pogoduju razvoju truleži i plesni na kukuruzu.
Visokovlažni kukuruz se zbog toga mora odmah koristiti, sušiti ili silirati. Plesnivi kukuruz, ukoliko ga ima, se mora odvojiti jer može dovesti do trovanja domaćih životinja. Na plesnivi kukuruz su naročito osetljiva bremenita grla, svinje, konji i mlađe kategotije domađih životinja.
Za uspešno siliranje visokovlažnog kukuruza najvažniji je uslov vlažnost zrna i celog klipa koje se mora kretati u granicama od 28 do 35 %. Takođe je potrebno obezbediti potrebnu opremu- prikladan silos, velike plastične bačve ili sližne posude.
Kukuruz se melje sa kočankom sa velikim mlinovima čekićarima prilagođenim za tu namenu.
Ako mleveni klip ili zrno ne sadrže dovoljno vlage za pravilan proces siliranja, može im se dodati voda.
Vlažnost prekrupe proverava se tako što se u ruci napravi kugla od mase, pa ako se na otvorenoj šaci zadrži oblik približan kugli, može se smatrati da je povoljna za siliranje. Ako se na taj način oformljena kugla raspadne, ceni se da u toj masi nema dovoljno vlage i da se bez dodavanja vode ne bi mogla silirati.
Pri siliranju, masu u silosima ili drugim pogodnim sudovima treba dobro sabijati, radi istiskivanja vazduha. Nakon završenog sabijanja siliranu masu treba pokriti i pritisnuti nekim teškim teretom.