U cilju prevazilaženja problema u proizvodnji sadnog matrijala, kod pojedinih voćnih vrsta, tj. sorti, koristi se posrednik. Posrednik je kalemljenjem umetnuti deo između podloge i plemke, voćne vrste koju želimo okalemiti. Cilj kalemljenja uz pomoć posrednika je da stvore uslovi za inkompatibilnost između sorte i podloge, regulisanje bujnosti kao i povećanje otpornosti na niske zimske temperature. Da bih dobili sadni matrijal sa posrednikom, vrši se dvostruko kalemljenje. Za oktlanjanje inkompatibilnosti između podloge i plemke koristi se vrlo mali posrednik od par centimetara, dok kao posrednik za kontrolu bujnosti koristi se posrednik dužine oko 30 cm. Prevazilaženje osetljivosti voćaka na niske temperature, posrednik formira celo deblo koje se najčešće koristi kod kajsija da bih se izbeglo izmrzavanje određenih sorti usled kasnih prolećnih mrazevima.
Posrednici se obično koriste kod kajsije i kruške dok kod ostalih voćnih vrsta koriste se veoma retko. Kod pojedninih sorti krušaka, koje nemaju adekvatnu podudarnost sa dunjom kao podlogom gde recimo spada sorte viljamovka, fetelova, starkrimson, koristimo kaluđerku kao posrednika. Prilikom kalemljenja sorti krušaka na dunji kao podlozi prvo se posadi dunja kao podloga, pa se u avgustu mesecu tekuće godine okulira posrednikom, dok se u avgustu mesecu naredne godine okalemi željena sorta. Proces proizvodnje sadnica sa posrednikom traje tri godine, čime se utiče na samu cenu koštanja proizvodnje ovog sadnog matrijala. Postoji više načina da se ovaj postupak proizvodnje sadnica kruške skrati kao što su okuliranje mladica dunje posrednikom još na matičnom žbunu, kalemljenje posrednikom rano u prolece iz ruke, intenzivna rezidba matičnih stabala kaluđerke.
Kod kalemljenja kajsije sa posrednikom, uglavnom se koriste sejanci džanarike, na kojoj se prvo kaleme sorte šljiva kao što su stenlej, požegača, čačanska lepotica pa tek željena sorta kajsije.