Zasnivanje zasada višnje

Za podizanje zasada višanja kao i svih drugih vrsta voća neophodno je izvrsiti osnovnu pripremu zemljista.

Priprema zemljišta za podizanje voćnjaka obuhvata sledeće operacije: uništavanje korova, pristupa se đubrenju, organskim i mineralnim đubrivima. Količina đubriva koja će se uneti u zemljište zavisi od tipa zemljišta i njegove plodnosti. Najčešće je za to potrebno 3-4 vagona/ha stajnjaka i oko 400-500 kg/ha mineralnih đubriva. Nakon toga zemljište se ore na dubinu od 30-40 cm, poravnjava i usitnjava drljačama ili tanjiračama. Celu ovu pripremu zemljišta najbolje je obaviti u jesen zbog boljeg prijema sadnica.

Za podizanje zasada višanja koriste se jednogodisnji dobro razvijeni izdanci ili kalemovi I klase, koji su uzeti sa matičnih stabala koja su kontrolisana od nadležne Stručne službe. Neposredno pred sadnju  treba izvrsiti skraćivanje zila na 1/4 od svoje dužine pa ih zatim potopiti u rastvor ilovace radi boljeg prijema. Za sadnju višnje treba iskopati rupe odgovarajuće dubine i širine. Sadnja višnje se može obaviti u obliku pravougaonika i kvadrata u zavisnosti od željenog uzgoja proizvođača. Kod nekih sorata npr. oblačinska višnja razmak sadnje se kreće na rastojanju 3x3m ili 3×2.5 m a kod kalemljenih sadnica taj razmak je 3×3 m. Posle sadnje sadnice se skrate na željenoj visini npr. 40 cm dužine kod oblačinske višnje a  kod kalemljenih sadnica do 80 cm. Za podizanje zasada površine 0.30 ha potrebno je ovbezbediti  oko 350 izdanaka ili sadnica višanja.

Višnja je voćka kraćeg veka prorodi rano i daje dobre i redovne prinose uz pravilne mere nege tokom godine.

Prinos višanja se kreće oko 20 kg po stablu ili 1.5-2 vagona po ha.

Tokom godine u zasadu višnje mora se primenjivati i adekvatna zaštita od korova i stetočina.Za ovo je potrebno  obezbediti veći broj herbicida, fungicida  i insekticida. Količina ovih preparata  je sledeća:

herbicida oko 4 kg/ha

Fungicida  oko 3kg/ha

insekticida oko 3.5 kg/ha.

Primenu ovih kao i drugih sredstava treba obavljati samo uz predhodno konsultovanje  stručnjaka za  zastitu bilja.

Iz svega iznetog može se zaključiti da je gajenje višanja veoma rentabilna proizvodnja jer se plodovi višanja mogu koristiti za potrošnju u svežem stanju, a vrlo su cenjeni i u industrijskoj preradi.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca