Na području delovanja regionalnog centra PIS Subotica zasadi jabučastog voća (jabuka i dunja) se nalaze u fazi početka mirovanja: od lišće počinje da gubi boju, do oko 50% lišća opalo (BBCH 92-95),saopšteno je iz PIS.
U cilju smanjenja infektivnog potencijala prezimljujućih formi prouzrokovača gljivičnih i bakterioznih oboljenja: čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), bakterioznog izumiranja voćaka (Pseudomonas spp.) i dr, preporučuje se sprovođenje jesenjeg tretmana voća sa nekim od registrovanih bakarnih preparata:
– a.m. Cu iz bakar-oksihlorida – Bakarni oksihlorid 50 u konc. 0,75% (jabuka) ili
– a.m Cu iz bakar-oksihlorida – Cuprablau Z 35 WP u količ. 3 kg/ha (jabuka, dunja) ili
– a.m. Cu iz bakar-oksihlorida – Curenox 50 WP u količ. 1,5-2 kg/ha (jabuka, dunja) ili
– a.m. Cu iz bakar-oksida – Nordox 75 WG u konc. 0,2 % (jabuka) ili
– a.m. Cu iz bakar-oksihlorida+Cu iz bakar-hidroksida – Grifon u količ. 4 l/ha (jabuka, dunja) ili
– a.m. Cu iz bakar-sulfata – Cuproxat u konc. 0,5-0,6% (jabuka) ili
– a.m. Cu iz bakar-hidroksida (Funguran OH/Patrol) u količ. 2 kg/ha (jabuka) ili
– a.m. Cu iz bakar-hidroksida (Everest) u konc. 0,3-0,4% (jabuka) ili
neki drugi registrovani preparat na bazi bakra.
Sprovođenje tretmana se preporučuje kada opadne oko 70% lisne mase, u najtoplijem delu dana na temperaturi preko 7°C, sa većom količinom vode, radi što bolje pokrivenosti biljaka depozitom primenjenog preparata.
Tretmane treba ciljati u dane bez kiše i vetra obzirom da bakarni preparati imaju kontaktno delovanje, i može doći do njihovog spiranja.
Pre tretmana preporučljivo je da se izvrši mehaničko čišćenje voćnjaka: orezivanje i uklanjanje iz voćnjaka obolelih grana, sakupljanje opalog lišća i mumificiranih plodova tamo gde je to moguće, čime se takođe smanjuje infektivni potencijal patogena za narednu godinu.
U narednom periodu preporučuje se redovan obilazak voćnjaka u cilju praćenja brojnosti glodara, i po potrebi primena rodenticida.
Suzbijanje se preporučuje kada se registruje II kategorija brojnosti (10-50 rupa od poljskih miševa po hektaru i 10-500 rupa po hektaru od poljske voluharice), sa nekim preperatom na bazi cink-fosfida. Nakon primene rodenticida rupe treba obavezno zatrpati da ne bi došlo do trovanja divljači.