Reč struke: Ono što nama nedostaje — disciplina i doslednost u proizvodnji jabuke

Na sajmu Interpoma koji je održan u Bolzanu  u Italiji, jedini međunarodni sajam posvećen isključivo svetu jabuka,koji je specijalizovan za proizvodnju jabuka i vinove loze, imali smo priliku da vidimo najnovije tehnologije koje se koriste u proizvodnji, uključujući savremenih mašina i vrhunski kvalitet sadnog materijala. Nažalost, našim poljoprivrednicima još uvek nedostaju kvalitetne sadnice, a naši rasadnici moraju da nauče kako da proizvedu takav materijal. Takođe, takav sadni materijal zahteva potpuno drugačiji pristup, posebno u prvim godinama nakon sadnje, istakao je Jovan Milinković, iz Poljoprivredne stručne službe Valjevo, i dodao :

“Sadnice moraju da imaju dovoljno vode i potrebnu zaštitu od grada kako bi u prvoj ili drugoj godini nakon sadnje bile u stanju da donesu prinos od 20-30 tona po hektaru. Naši proizvođači moraju prihvatiti ove obaveze i investirati u infrastrukturu, jer bez dovoljno vode i protivgradne zaštite u godinama poput prethodne, kada je vegetacija bila završena, rizik je ogroman. Čak i sa vrhunskim sadnim materijalom, loša infrastruktura može dovesti do loših rezultata.

Jovan Milinković

Gledajući primere iz drugih zemalja, kao što je Nemačka, vidi se da su oni ove izazove rešavali pre više od 30 godina. Danas imaju 60 tona jabuka po hektaru vrhunskog kvaliteta, iako im pomažu i subvencije Evropske unije. Ipak, ključ njihovog uspeha je disciplina u proizvodnji. U Nemačkoj se svaki deo proizvodnje, od pripreme zemljišta, preko sadnog materijala, pakovanja, marketinga, pa sve do prodaje, pažljivo kontroliše. To je ono što nama nedostaje — disciplina i doslednost u proizvodnji.

Jedan od glavnih problema u Srbiji je nedostatak adekvatnog navodnjavanja. Mnogi poljoprivrednici nemaju dovoljno vode ili načina da je sačuvaju. Bez adekvatnog navodnjavanja, nemoguće je ostvariti dobar prinos, a ovo je osnovni uslov za uspeh u proizvodnji voća.

Sa druge strane, tehnologija nije problem. Ova tehnološka rešenja već postoje, donose se iz drugih zemalja, a mnogi naši poljoprivrednici već koriste te tehnologije. U poslednjih nekoliko godina, proizvodnja jabuka u Srbiji je postala konkurentnija. Prošle godine, proizvodnja jabuka u Srbiji bila je oko 500.000 tona, a deo toga je izvezen. Međutim, i dalje je teško pronaći nova tržišta, kao što je Kina, jer je prodaja velikih količina visoko kvalitetnih jabuka izazov.

Proizvodnja jabuka se sada suočava s problemima u tržištu i sa prekomernim količinama, dok pokušavamo da se pozicioniramo na međunarodnim tržištima. Čak i sa odličnim kvalitetom, nismo u mogućnosti da ostvarimo dovoljno velika tržišta za izvoz.

Kao savetodavne službe, naš cilj je da pomognemo poljoprivrednicima da savladaju tehnološke izazove. Ipak, još uvek imamo problema sa tranzicijom između tradicionalnog modela i digitalizacije. Mnogo gazdinstava u Srbiji nema dovoljno računarskog znanja, što otežava rad sa novim tehnologijama. Savetodavne službe treba da budu više posvećene tehnologiji, a manje administrativnim zadacima kao što je popunjavanje formulara za subvencije i programe pomoći.

Na žalost, trenutno je situacija takva da se više bavimo administracijom nego pravim savetovanjem. Međutim, očekujemo da ćemo u narednim godinama prevazići ovaj period i da ćemo se više fokusirati na prenos znanja poljoprivrednicima.

Kao zaključak, možemo reći da je trenutna situacija takva da saveti i pomoć dolaze iz naših institucija i stručnih službi. Potrebno je da se svi angažujemo kako bismo poboljšali proizvodnju i pozicionirali srpsku poljoprivredu na globalnom tržištu.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca