Tokom ispaše ovaca na pašnjacima, organizam ovce se privikao na svežu hranu i nagli prelaz sa letnju na zimsku ishranu može izazvati neugodne poremećaje. Promena načina ishrane treba da bude postepena, kako bi se ovce postepeno adaptirale. Period prilagođavanja treba da traje sedam do deset dana kako bi se organi za varenje prilagodili suvoj hrani.
U periodu prilagođavanja treba praktikovati da se ovcama svakog jutra daje manja količina sena, a onda se puštaju preko dana na ispašu. Količina sena se postepeno povećava i pri kraju perioda prilagođavanja uvodi se i drugi obrok u senu krajem dana. Na kraju se sa pašom u potpunosti prestaje.
Ishrana lucerkinim senom, livadskim senom, silažom i koncentrovanom hranom zadovoljava potrebe ovaca u zimskim mesecima. Ovcama se preporučuje livadsko, a jagnjadima lucerkino seno. Silažu treba davati u ograničenim količinama i ne bi je trebalo davati ovcama mesec dana pre jagnjenja. Svakako se mora voditi briga da silaža ne dospeva u jasle zaleđena, jer u tom slučaju može doći da raznih probavnih smetnji.
Nekoliko sati pred davanje silažu treba uneti u ovčarnik i obezbediti da se zagreje do temperature koja je u objektu. Koliko će ovce uspešno zimovati zavisi u velikoj meri od kvaliteta hrane i njenog pravilnog korišćenja. Da bi se sačuvale sve ovce na broju i obezbedilo da u dobrom zdravlju i kondiciji izađu iz zime pored kvalitetne ishrane mora se obezbediti i odgovarajući smeštaj. Site ovce će lako podneti niske zimske temperature, ali smetaće im prisustvo vlage u ovčarniku. Posebno se treba pobrinuti da prostirke bude što više i da je suva. Zato je od velikog značaja da se prostorija u kojoj će ovce zimovati pripremi u poznu jesen, a posebnu pažnju pokloniti krovu (ne sme da prokišnjava), zidovima (preporučuje se dezinfekcija), podovima, prozorima, jaslama i dr. Prije uzimljavanja potrebno je obezbijediti dovoljne količine svih hraniva, za sve kategorije i faze proizvodnje, uzimajući u obračun dužinu stajskog perioda. Osim hraniva mora se obezbijediti dovoljna količina vode i ovcama omogućiti da je uzimaju po volji. Ukoliko takvi uslovi ne postoje, onda treba vršiti napajanje i to dva puta dnevno. Optimalna temperatura vode za ovce je 12C do 18 ºC, a ona mora biti higijenski ispravna