Kako se prenosi besnilo

Besnilo (Lyssa) je akutna zarazna bolest domaćih i divljih životinja, a mogu oboleti i ljudi. Besnilo je zoonoza. Virus napada centralni nervni sistem, prouzrokujući gubljenje svesti, pojavu paralize i pojačanu razdražljivost. Uzročnik besnila pripada grupi RNK virusa. Nalazi se u mozgu i produženoj moždini obolelih životinja. Virus besnila obrazuje inkluzije u nervnim ćelijama u mozgu. Virus besnila prema spoljnim faktorima nije otporan.

Izvor zaraze su životinje obolele od besnila. Životinje izlučuju virus preko telesnih sluzi. Ranijih godina glavni izvor zaraze je bio pas. Redovnim profilaktičkim merama broj obolelih i zaraženih pasa je smanjen, tako da su lisice i druge životinje glavni izvor zaraze. Bolest se širi ugrizom obolelih životinja. prenosilac je u prvom redu pas koji inficira druge životinje i čoveka, ređe psa. Ulazna vrata su rane nastale ugrizom. Na besnilo su najosetljiviji čovek, psi i vukovi. Virus ulazi u nervni sistem i prodire do centralnog nervnog sistema, a zatim se prenosi do perifernog nervnih završetaka. Virus se razmnožava u ćelijama mozga gde oštećuje nervne ćelije  centre, što dovodi do poremećaja svesti, uzbuđenosti do konačne paralize centra za disanje, što prouzrokuje smrt. Inkubacija bolesti može da traje od 14 dana pa do nekoliko godina, a obično između 3 do 6 nedelja. Kod obolelih životinja razlikuju se dva tipa besnila, tihi (depresivni) i agresivni tip. Agresivni tip besnila ima nekoliko stadijuma. Prvi stadijum se karakteriše melanholijom životinja koja prelazi u poremećaj svesti. Životinja ne jede, na poziv se ne odaziva, iz usta se cedi sluz, pogled joj je ukočen. Ovaj period traje 1-3 dana. Bolest prelazi u stadijum pravog besnila, životinja grize, ponaša se agresivno, napušta domaćina i luta. Glas joj je promenjen. Iz ovog stadijuma bolest se razvija u stadijum depresije (paralize), nastupa paraliza ekstremiteta, ždrela, jezika i mišića za žvakanje. Životinja ugine usled gušenja.

Lečenje životinja se ne preduzima. Sumnjive životinje treba odvojiti odmah. Iz preventivnih razloga moraju se izdvojiti sve mačke i psi koji su mogli da dođu u kontakt sa zaraženim životinjama. Uvodi se obavezan karantin za sve pse koji se nalaze u zaraženom području.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor