Hrana i lek

Kupus je jedna od najzdaravijih namirnica koju treba redovno jesti. Tokom zime nutricionisti posebno preporučuju kiseli kupus koji ima brojne blagodeti za organizam. Sam proces fermentacije kupusa stvara korisne bakterije, odnosno prirodne probiotike, koji utiče na zdravlje creva i kompletnog probavnog sistema. A, zdrava creva su osnov jakog imuniteta koji je važan u borbi sa bolestima i virusima.

Kupus (lat. Brassica oleracea) je dvogodišnja, zeljasta biljka koja je u ishrani koristi već hiljadama godina. Najstariji podatak o korišćenju kupusa pronađen je u Kini, a datira iz perioda 4.000 godina pre nove ere. Kinezi su kupus smatrali biljkom kojom se postiže ravnoteža u telu.

Kupus se gaji u ravnicama, rečnim dolinama i brdsko-planinskim područjima, a može uspevati i na nadmorskim visinama do 2.000 metara. Najbolje uspeva na vlažnom i prohladnom području, ne podnosi mraz, ali ni jako sunce, uzgaja se iz rasada i traži dosta vode.

Kupus je povrće visoke biološke i niske kalorijske vrednosti, a sve dobrobiti ovog povrća se dodatno pojačavaju kad se on ukiseli. Tokom kiseljenja kupus prolazi kroz proces fermentacije koji podstiče rast korisnih probiotika. Mnogi nutricionisti prepručuju da se kiseli kupus tokom zime jede tri puta nedeljno po od 100 g do 200 g, jer će pomoći stomaku da lakše apsorbuje vitamine i minerale iz hrane, a istovremeno smanjuje rizik od razvoja infekcija, kako disajnih, tako i mokraćnih puteva. Kiseli kupus  sadrži ogromne količine vitamina C koji jača imunitet i sprečava razvoj bolesti. Ukoliko ste već prehlađeni, kiseli kupus može da pomogne u lečenju, smiri kašalj, deluje kao antiseptik koji sprečava širenje upale.

Pored probiotika i vitamina C kiseli kupus je bogat vitaminom K (važan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju) ima obilje vitamina B6 (podržava metabolizam i utiče na stvaranje energije u telu) kao i vitamin A koji je neophodan za zdravlje očiju i kože. Kiseli kupus je bogat folnom kiselinom koja je neophodna za formiranje ćelija i DNK, posebno tokom trudnoće za zdravlje bebe. Od minerala kiseli kupus ima kalcijum (važan za zdravlje kostiju i zuba) magnezijum (pomaže pravilnom funkcionisanju mišića i nervnog sistema) gvožđe (neophodno za stvaranje hemoglobina i transport kiseonika u krvi). U kiselom kupusu ima kalijuma koji utiče na krvni pritisak i održava ravnotežu tečnosti u organizmu, fosfora i dijetalna vlana neophodna za pravilan rad creva. Sadrži antioksidanse poput polifenola i beta-karotena koji neutrališu slobodne radikale i štite ćelije od oštećenja, manje količine proteina i ugljenih hidrata, a praktično je bez masti, pa 100 grama kiselog kupusa ima svega 25 kalorija.

Kiseli kupus se već hiljadama godina koristi kao lek u narodnoj medicini za lečenje i ublažavanje različitih zdravstvenih problema i tegova.

Problemi sa varenjem i stomakom – zahvaljujući probioticima, kiseli kupus pomaže u obnavljanju i održavanju zdrave crevne mikroflore, što je korisno kod proliva, zatvora i nadutosti.

Mamurluk – Rasol od kiselog kupusa se koristi za efikasan lek protiv mamurluka.

Problemi sa debelim crevom – kiseli kupus i rasol poboljšava rad creva i sprečava nastanak opstipacije, jača imunitet i čuva od gripa tokom zime.

Bolesti disajnih puteva – kod prehlada, kašlja i bronhitisa, u narodnoj medicini preporučuje se topli rasol kao lek za razbijanje sekreta i olakšavanje disanja.

Reumatizam i bolovi u zglobovima – obloge od kiselog kupusa koriste se za ublažavanje bolova kod reumatizma, artritisa i drugih upalnih stanja zglobova.

Dijabetes – zahvaljujući niskom glikemijskom indeksu i malom sadržaju ugljenih hidrata, kiseli kupus je koristan za regulisanje nivoa šećera u krvi.

Detoksikacija organizma – rasol se u narodnoj medicini koristi kao sredstvo za čišćenje jetre i krvi od toksina, rešava probleme sa kožom, a može se koristiti spolja kao oblog kod ekcema, psorijaze i upalnih promena na koži, kao i za ublažavanje svraba. Kao oblog kod reume mogu da se koriste i listovi kiselog kupusa.

Anemija – s obzirom na to da sadrži velike količine vitamina C, koji poboljšava apsorpciju gvožđa, kiseli kupus se preporučuje kao dodatak ishrani za osobe sa anemijom.

Oporavak posle teških bolesti – kiseli kupus se preporučuje kao hranjivu namirnica za jačanje organizma i oporavak nakon teških bolesti ili operacije.

Iako je kiseli kupus izuzetno zdrav trebalo bi da ga izbegavaju ljudi sa visokim krvnim pritiskom zbog velike količine soli koja može da dovede do zadržavanje vode u organizmu i porasta pritiska. Iz istog razloga se ne preporučuje bubrežnim bolesnicima, ali ni onima koji imaju problem sa štitnom žlezdom. Naime, kiseli kupus i drugi fermentisani proizvodi od kupusa sadrže goitrogene, supstance koje mogu ometati apsorpciju joda i uticati na funkcionisanje štitaste žlezde, naročito kod osoba sa hipotireozom (smanjenim radom štitaste žlezde). Oprez se savetuje osobama sa čirom na želucu, jer kiselina iz kiselog kupusa može da iritira sluzokožu želuca i pogorša simptome gastritisa, refluksa (GERD) ili čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Ne preporučuje se ni osobama sa sindromom iritabilnog creva (IBS), onima koji su skloni zadržavanju vode u organizmu, kao ni osobama koje imaju problem sa dijarejom, jer može pogoršati stanje. Zato je preporuka da pre upotrebe kiselog kupusa i rasola, posebno u svrhu olakšavanja tegoba, konsultujete svog lekara.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor