Precizna poljoprivreda nije budućnost — ona je sadašnjost

Lazar Turšijan, doktorant na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, na sajmu “Makfrut” u Riminiju govorio je  o inovacijama koje su ključne za modernizaciju srpske poljoprivrede.

U okviru posete prestižnom sajmu voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva “Makfrut” u Riminiju, Lazar Turšijan, doktorant sa novosadskog Poljoprivrednog fakulteta, ističe važnost uvođenja novih tehnologija u domaću poljoprivredu. Posebno je naglasio značaj primene sistema zaštite u voćarstvu, poput antifrost sistema i protivgradnih mreža, koji su u Italiji postali standard.

Lazar Turšijan
Lazar Turšijan

„Kod nas takvi sistemi nisu dovoljno zastupljeni, a klimatske promene i sve češće elementarne nepogode, kao što su mrazevi i grad, pokazuju koliko smo ranjivi bez adekvatne zaštite. U Italiji se ne razmišlja da se započne proizvodnja bez ovih sistema“, kaže Turšijan.

Govoreći o preciznoj poljoprivredi, Turšijan naglašava da u Srbiji taj pojam često biva sveden na GPS navigaciju za traktore, što je, kako kaže, tek ulaznica u svet precizne agrartehnologije. Prava precizna poljoprivreda podrazumeva čitav sistem alata — od senzora, dronova, satelita, do autonomnih vozila — koji omogućavaju donošenje informisanih i pravovremenih odluka u proizvodnji.

„Na primer, pametni senzori prate temperaturu, vlagu i druge parametre u realnom vremenu, a podaci prikupljeni sa terena omogućavaju proizvođaču da blagovremeno reaguje. To je posebno važno u uslovima kada imamo manjak radne snage i kratke agrorokove“, dodaje on.

Turšijan ističe da se svest o važnosti modernizacije među mladim poljoprivrednicima polako budi, i da udruženja poput „Poljoprivrednici nove generacije“ organizuju edukacije i obuke. Sa druge strane, i akademska zajednica prati korak – Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu uveo je smer „Precizna poljoprivreda“ na master studijama, kao i novu nastavnu osnovu na osnovnim studijama.

„Naš kampus u Temerinu poseduje savremenu mehanizaciju sa navigacionim uređajima i pametnim priključnim mašinama. Studenti imaju priliku da praktično rade sa najmodernijom opremom već od prve godine studija.“

Govoreći o robotizaciji, Turšijan objašnjava da, iako početna investicija nije mala, ona se kroz efikasnost i uštede u proizvodnji isplati. Univerzalne platforme, kao što su autonomna vozila koja mogu obavljati više agrotehničkih operacija, predstavljaju budućnost poljoprivrede.

„Jedna mašina može se koristiti za prskanje, setvu, međurednu obradu i kultivaciju. To je investicija koja ima smisla i koju ćemo morati da razmatramo sve više, ukoliko želimo održivu i konkurentnu proizvodnju“, zaključuje Turšijan.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor