Kakva je situacija sa afričkom kugom

Povodom potvrđenih žarišta naročito opasne zarazne bolesti afričke kuge svinja kod domaćih svinja na području tri okruga u Srbiji, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije obaveštava javnost da je situacija pod kontrolom, da država reaguje pravovremeno, te da Ministarstvo i veterinarske službe sprovode sve mere u skladu sa zakonom, a u cilju ranog otkrivanja, sprečavanja širenja, suzbijanja i iskorenjivanja ove bolesti.

Nadležna veterinarska inspekcija kontinuirano je prisutna na terenu, vrši kontrolu sprovođenja mera u zaraženom i ugroženom području i u svakodnevnoj je komunikaciji sa  relevantnim institucijama na lokalnom nivou, kao i sa vlasnicima/držaocima životinja kojima drži edukacije o preventivnim merama koje je neophodno da preduzimaju.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS1, načelnica Odeljenja veterinarske inspekcije u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ljiljana Ivanjac navela je da je ministar prof. dr Dragan Glamočić odredio suzbijanje, odnosno zaustavljanje širenja ove bolesti kao apsolutni prioritet rada nadležnih službi Ministarstva. Kako je rekla, najvažnije je da se građanima ponudi potpuno bezbedno i zdravo meso.

“Budite bez bojazni kada kupujete svinjsko meso u prodavnicama. Ono je pregledano, potiče od zdravih svinja, a ceo proces proizvodnje hrane, pogotovo kada je reč o svinjskom mesu, pod nadzorom je veterinarske inspekcije, odnosno Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, poručila je Ivanjac.

Ministarstvo posebno ističe da afrička kuga svinja nije opasna po ljude i druge životinje. U cilju sprečavanja pojave i širenja ove bolesti, apelujemo na sve vlasnike/držaoce svinja da strogo poštuju mere biosigurnosti, da svako uginuće ili simptome bolesti kod životinja odmah prijave ovlašćenoj veterinarskoj službi, kao i da ne premeštaju životinje van svojih gazdinstava i ne vrše klanje i promet svinja bez odobrenja nadležne veterinarske službe.

Takođe, naglašavamo da vlasnici životinja koje su uginule ili su ubijene usled zaraze afričkom kugom svinja nisu prepušteni sami sebi, već im država sistemski pomaže. Svi koji su poštovali mere propisane Zakonom o veterinarstvu imaju pravo na nadoknadu štete, a sredstva za ovu svrhu obezbeđena su u budžetu Republike Srbije i isplaćuju se redovno, u kontinuitetu i po prioritetu. Visina naknade štete utvrđuje se na osnovu tržišne vrednosti životinje u trenutku ubijanja ili uginuća. U 2025. godini do sada je isplaćena nadoknada štete u iznosu od 67.831.640 dinara za 130 podnosioca zahteva.

 

Podsećamo da je, prema podacima o prijavljenim i potvrđenim slučajevima/žarištima, kojima raspolaže Ministarstvo poljoprivrede, afrička kuga svinja kod domaćih svinja trenutno potvrđena na 53 gazdinstva na području 3 upravna okruga – Podunavski, Mačvanski i Zapadnobački okrug. Poslednji slučaj bolesti kod domaćih svinja potvrđen je 25. jula 2025. godine na teritoriji Mačvanskog okruga, u naseljenom mestu Gornji Dobrić u Loznici. U zaraženim gazdinstvima izvršena je eutanazija 1.319 svinja sa neškodljivim uklanjanjem leševa i dezinfekcijom gazdinstva.

U vezi sa sumnjom meštana i aktivista Karavukova da se u blizini kanala Dunav-Tisa-Dunav odlažu leševi zaraženih svinja, te da se bolest proširila i na njihovo naseljeno mesto, Ministarstvo poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede ističe da je u cilju sprečavanja širenja virusa afričke kuge svinja na druge lokacije sa velikom populacijom svinja, u naseljenom mestu Bogojevo sprovedena preventivna depopulacija na 56 gazdinstava, pri čemu su ubijene 382 svinje. Sve eutanazirane životinje neškodljivo su uklonjene zakopavanjem koje je izvršeno na kat. par. br. 2527/1KO Karavukovo u Odžacima, koja je definisana kao mesto za zakopavanje leševa, a po odluci Lokalnog kriznog centra Odžaci, gde su iskopane tri jame.

Opasnosti od širenja virusa nema jer je postupak uklanjanja leševa sproveden po zakonu i pravilima struke od strane Veterinarskog specijalističkog instituta „Sombor“. Postupak odlaganja leševa u jame grobnice podrazumeva da se eutanazirane životinje natapaju jakim dezinfekcionim sredstvom, leševi prekrivaju slojem zemlje, nakon čega se ponovo vrši dezinfekcija i sanacija jame, prostora oko jame, kao i opreme korišćene za zakopavanje i puteva kretanja vozila.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije nastavlja da predano radi na suzbijanju i sprečavanju širenja ove bolesti u saradnji sa svim relevantnim institucijama, a sve sa ciljem očuvanja zdravlja životinja, podrške stočarima i zaštite proi

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor