Prelepi cvet dolazi nam sa Mediterana

Lantana je grmolika biljka, koja potiče iz oblasti Srednje Amerike, gde slobodno raste u tropskim šumama. Nije zahtevna biljka, otporna je i slabo podložna bolestima i štetočinama. Lantana traži dosta sunčeve svetlosti, voli vlagu i često zalivanje, kao i prihranu koju je poželjno izvršiti jednom u mesec dana sa đubrivom koje je rastvoreno u vodi. Uz malo nege i održavanja daruje lepe cvetove u raznolikim bojama, počevši od bele, žute do jarko crvene boje. Neophodno je uklanjati procvetale delove biljke, kao i šišati sorte koje bujno rastu, kako bi biljka ostvarila pravilan rast i razvoj.

Na našim prostorima zastupljene su dve sorte lantane. Sorte uspravnog rasta se seju u lejama ili posudama, gde se gaje kao biljke stablašice. Viseće sorte svoje mesto zauzimaju u visećim korpama ili žardinjerama.

Zdrava biljka prepoznaje se po sjajnim, tamnozelenim listovima i mnoštvu cvetnih pupoljaka. Pored toga biljka treba da je dobro razgranata. Ako ispod biljke leže uveli, žuti listovi, to je znak da je biljka suva ili da je duže vreme bila na mračnom mestu. Navedite tri najvažnija saveta za negu biljke kako bi ona bila zdrava. Lantana ne sme da se isuši. Leti mora redovno da se zaliva, kada je veoma toplo, čak nekoliko puta dnevno.

Ilustracija: cvet lantana, foto: https://en.wikipedia.org
Ilustracija: cvet lantana, foto: https://en.wikipedia.org

Razmnožavanje lantane se može obaviti putem reznica i semena. Najbolje razmnožavanje se obavlja krajem aprila sa reznicama koje se polože u mešavinu treseta, humusa i peska u jednakim količinama. Zatim ostaviti da se zakorene na temperaturi oko 20 stepeni. Nakon toga sledi sadnja. Preporučeno je staviti reznice na mesto sa što više sunca, jer će tako obilnije cvetati kada dođe leto.

Kada kupujete lantanu, pažljivo birajte, jer je najbitnije da uzmete zdravu biljku. Kvalitetna lantana ima sjajne tamnozelene listove, fino je razgranata i ima puno cvetnih pupoljaka.

Ilustracija: cvet lantana, foto: Ilustracija: cvet lantana, foto: https://en.wikipedia.org
Ilustracija: cvet lantana, foto: Ilustracija: cvet lantana, foto: https://en.wikipedia.org

Prava pepelnica

Znaci: Primećuje se bela brašnjava površina na listovima. Nakon određenog vremena, listovi dobijaju smeđu boju i odumiru.

Uzrok: Infekcija gljivicama koje su uzrok pepelnice. Šire se po vlažnoj klimi, kada ih vetar raznosi.

Šta primeniti? Obolele delove biljke ukloniti. Ošišati biljku makazama za vinovu lozu, zalivati je. Voditi računa da se prilikom zalivanja ne kvase listovi biljke.

Puževi

Znaci: Izjedeni listovi. Na površini lista sluzavi tragovi od puža.

Uzrok: Lantana gusto raste, pa je pravo sklonište za ovu vrstu štetočina. U toku dana se skrivaju, a noću izlaze u potragu za svežim listovima biljke.

Šta primeniti? Neophodno je primeniti granule protiv puževa.

Saveti za najbolje održavanje biljke

Svetlo: Direktna sunčeva svetlost, ne voli senku i zasenjena mesta.

Temperatura: Dobro podnosi visoke temperature. Osetljiva je na mraz.

Zemljište: Zemlja treba da bude dobro propustljiva, pH vrednost treba da bude lako kisela.

Voda: Lantana je osetljiva na krečnjak, pa je preporučeno izbegavati zalivanje vodom sa dosta kamenca. Kišnice su pogodne za zalivanje ove biljke.

Hranljive materije: U fazi rasta neophodno je jednom nedeljno lako nađubriti zemljište.

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca