Konferencija pod nazivom „Jačanje kapaciteta za sprovođenje i dalji razvoj zakonodavstva u oblasti organske proizvodnje i politike kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda“ održana je danas u Klubu poslanika u Beogradu, kao rezultat jednog velikog timskog rada, uloženog vremena i planiranja.
-Ovaj važan projekat omogućiće veliki podsticaj za razvoj sektora organske proizvodnje i politike kvaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Pored toga što će jedan deo aktivnosti biti usmeren na jačanje kapaciteta srpske administracije, veliki deo aktivnosti pružiće neophodnu podršku svim akterima koji su uključeni u oba sektora i to kroz znanje vezano za proizvodnju, kontrolu i sertifikaciju, zaštitu geografskog porekla i promociju proizvoda sa dodatom vrednošću, istakla je na početku konferencije Jelena Milić iz sektora za poljoprivrednu politiku u Ministarstvu poljoprivrede.
Cilj projekta je unapređenje kapaciteta zaposlenih u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i institucijama nadležnim za oblast organske proizvodnje i politike kvaliteta hrane, kao i primena znanja iz svih oblasti u cilju unapređenja sistema registracije i sistema kontrole organskih proizvoda i proizvoda sa geografskim poreklom kao što su PDO (Zaštićeno ime porekla), PGI (Zaštićena geografska oznaka), TSG (Garantovano tradicionalni specijalitet), MP (Planinski proizvod) u skladu sa zakonodavstvom EU, koje uređuje ovu oblast.
Prisutnima se obratio Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, koji je ovom prilikom istakao da je ovaj projekat od velikog značaja za dva sektora u našoj poljoprivredi. Projekat će okupiti veliki broj učesnika koji će imati zajednički cilj da unaprede ova dva sektora. Kada je reč o organskoj proizvodnji, svesni smo činjenice da ona postaje sve značajnija i perspektivnija za srpsku poljoprivredu. Poljoprivredni proizvođači uviđaju socio-ekonomske prednosti ovog sektora, a kako podstaći ovaj sektor najbolje pokazuju nacionalne mere podrške sa istraživanjima i savetodavnim poslovima. Srbija priprada grupi država koje imaju visok privredni potencijal u kome se organska proizvodnja može kvalitetno razvijati. Kada su organski proizvodi u pitanju, glavna ciljna grupa su mali proizvođači koji su u konvencionalnoj proizvodnji, gde zbog stalne cene rasta imputa u procesu proizvodnje, teže opstaju na tržištu. Razvijajući organsku proizvodnju stvaraju se mogućnosti da mali proizvođači ostvare veći profit.
Sa druge strane, Stanojević napominje da pored organske proizvodnje veliku pažnju treba posvetiti proizvodima sa zaštićenim geografskim poreklom, koji će na osnovu pakovanja i deklarisanja pokazati lokalitet i region odakle taj proizvod nosi poreklo. Takođe, ovde su isto ciljna grupa mali proizvođači. U želji da budemo što konkurentniji na tržištu, treba da radimo na stvaranju imidža naših lokalnih proizvoda. Naravno da je u svemu ovome veoma značajna i uloga Ministarstva poljoprivrede, gde sa jedne strane treba da spojimo jedan pravi ambijent za razvoj geografskog porekla a druga važna stvar su subvencije i podsticaji, odnosno definisanje mera podrške da bi se ovaj tip proizvodnje realizovao. Dodaje i to da u Srbiji ima 43 poljoprivredno-prehrambena artikla sa registrovanim geografskim poreklom, ali se tu ne ubrajaju voda, bezalkoholna pića i vina. To su tipični poljoprivredno-prehrambeni proizvodi kao što je leskovački ajvar, sjenički sir, futoški kupus, begečka šargarepa i mnogi drugi.
Prisutnima su se obratili i gospodin Sergio Monti, otpravnik poslova Ambasade Republike Italije u Republici Srbiji, gospodin Nicolas Faye, prvi savetnik Ambasade Republike Francuske u Republici Srbiji, gospodin Nenad Katanić, pomoćnik ministra poljoprivrede MPŠV i mnogi drugi.
Aktivnosti projekta izvodiće se kroz posete stručnjaka zemalja članica kao i kroz treninge, nacrte tehničke dokumentacije i studijska putovanja izabranog osoblja ministarsta zemlje korisnice. Najbolji praktični primeri zemalja članica, kao i njihova iskustva, biće preneti institucijama zemalja korisnice sa ciljem da se unaprede nacionalni zakoni i procedure za kontrolu i sertifikaciju organske proizvodnje i poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda sa oznakama geografskog porekla u skladu sa zakonodavstvima EU i međunarodnim standardima i sporazumima.
Zemlje članice partner projekta su Ministarstvo poljoprivredne, prehrambene i šumarske politike Republike Italije, Ministarstvo poljoprivrede, prehrambene industrije i šuma Republike Francuske i Austrijska agencija za zdravlje i sigurnost hrane (AGES).
Korisničke institucije u Srbiji: Glavni korisnik projekta je Sektor za poljoprivrednu politiku, Grupa za kvalitet, deklarisanje i označavanje hrane zajedno sa Direkcijom za nacionale referentne laboratorije, Grupa za organsku proizvodnju u okviru Ministarstva poljoprivrede.
Budžet projekta iznosi EUR 1.139.971,00 i 100 % je finansiran od strane IPA II. Trajanje projekta je 24 meseca.