Na devetoj po redu Nacionalnoj konferenciji o poljoprivredi, razgovaralo se o veoma aktuelnoj temi, a to je rejonizacija poljoprivredne proizvodnje u Srbiji. O tome je govorio jedan od naših najboljih stručnjaka za voćarsku proizvodnju, prof. dr Zoran Keserović, sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, koji je istakao da je voćarska proizvodnja proširena u AP Vojvodini za 4 – 5 puta, pre svega, kako je istakao Keserović, zbog boljih podsticaja nego u Centralnoj Srbiji u poslednjih 15 godina.
Podsticaji su usmereni za tehnologije koje su namenjene klimatskim promenama, a u AP Vojvodini nije bilo velikih oscilacija kao u Centralnoj Srbiji. On je naglasio da su se pretežno podizani zasadi sa protivgradnim mrežama i sistema za navodnjavanje.
,,Rezultati PKS prikazuju da je 2012. godine među 10 izvoznih proizvoda, višnja i malina, međutim sada je među njima i jabuka. Time se pokazao značaj uvođenja novih tehnologija, naročito sorti i podloga.“
Profesor dr Keserović pozvao je poljoprivrednike da ulažu u voćarsku proizvodnju i poručio, da Srbija nije nikako rizična zemlja kada je u pitanju proizvodnja jabuka, koje se u svetu sada veoma cene, kao i da tehnologije koje se kod nas primenjuju, da su daleko naprednije nego u nekim zemljama koje je on posetio, posebno apostrofirajući Rusku Federaciju i Maroko.
,,Siguran sam da je proizvodnja jabuka dobra investicija za narednih 10 godina.“, dodao je profesor Keserović.
Na ovoj konferenciji moglo se čuti da Republičko Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede radi na projektu rejonizacije voćarske proizvodnje u Srbiji, zajedno sa Poljoprivrednim fakultetom u Beogradu, Poljoprivrednim fakultetom Novom Sadu i Institutom u Čačku. Radi se na poslu koji treba da bude kompletno gotov za tri godine i da se izvrši podela na rejone u odnosu na osnovu klimatske podatke, zemljišne podatke i nadmorsku visinu i tako odrede voćne vrste, sorte i klonovi koji tu daju najbolje rezultate.