Ovako to rade nemci: Prosečno pazar 1000 evra

Priča koju vam donosimo iz Nemačke pokrajine Severna Rajna i Zapadna Vesftalija, je zapravo primer uspešne proizvodnje u poljoprivredi, sa finalizacijom, odnosno plasmanom sopstvenih proizvoda, kroz prodajna mesta koja ste sami organizovali. Ali krenimo redom, porodica Axela Hochstaedatera, je još krajem 19. veka počela da se bavi uzgajanjem i prodajom jagoda. O tome imaju i dokaz u vidu računa izdatog tadašnjem biskupu u Kelnu, kojem su prodali 30 kg jagoda. Porodica se 1965. godine preslila u Bielfeld gde se i danas nalazi proizvodnja jagoda, ali i najsavremenijih plastenika. Axel je sad broj jedan, kada je u pitanju prodaja plastenika na čitavom nemačkom govornom području. I njegova priča oko biznisa sa plastenicima je intereseantna: „Kupio sam plastenik iz Engleske 2004. godine.

izvodnja jagode u Nemačkoj
Proizvodnja jagode u Nemačkoj

Kako sam bio apsolutno nezadovoljan njegovim kvalitetom, sve sam modifikovao i usavršio, tako da danas konačno imamo savremenu tehnologiju proizvodnje plastenika za jagode, maline i borovnice“ Axel nam kaže, da je u ovom kraju počela proizvodnja na 20 hetara, tada se trgovalo tako što su mušterije dolazile, nabrale jagode i platile određenu cenu. Takvih mušterija je bilo 2000 dnevno.

Ilustracija: plastenik sa jagodom
Ilustracija: plastenik sa jagodom

Danas je prodaja, ali i proizvodnja jagoda sasvim drugačija, ali oni prate trendove i ulažu u inovacije u proizvodnji. Prosečan prinos jagode u plasteniku koja se gaji na podu,je 25 t/ha, dok kod visećih jagoda prosek ide na 35 t/ha. Razlika u ova dva sistema gajenja, pored gustine sadnje i načina rada, predstavlja i dve nedelje ralike u dolayku na rod. Naime, podni sitem omogućava sazrevanje čak dve nedelje ranije nego sistem visećih saksija.

Zahvaljujući širokom izboru sorti, načinu sadnje, uslova u plastenicima, oni su prisutni na tržištu, od sredine aprila do septembra ili početka oktobra. Ove godine kao u Srbiji vegetacija kasni oko dve nedelje. Kako bi ostvario najbolje uslove na tržištu i prodao jagode po najvećoj ceni , Axel je osmislio sopstveni lanac kioska, koje prodaje i svojim kolegama. Ovaj specijalni obekat u obilku jagode se koristi za prodaju jagoda, malina i borovnica. Otvoren je od 9 do 18 časova, a njeova rentabilnost u Nemačkoj je na granici, ako se proda proizvoda u vrednosti 600 evra, dakle nešto manje od 100 kilograma, jer je cena jagode u ovom momentu 7 evra za jedan kilogram svežih jagoda. Prosečno pazar bude 1000 evra. Svaki njegov plastenik ima 120 metara dužine i zbog toga je na četiri mesta moguće dodatno otvarati plastenik radi provetravanja.

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor