Argan je endemsko drvo koje uspeva u jugozapadnom Maroku. Raste u sušnim, polupustinjskim predelima. Starosedeoci Maroka uz pomoć ove biljke obezbeđivali su sebi drva za ogrev, lišćem hranili koze koje su gajili, hranili se plodovima i sušili ih za mirisna ulja za jelo i lečenje. Stablo argana je visine do deset metara, sa velikom krošnjom koja dostiže širinu prečnika do četrnaest metara. Ovo marokansko drvo živi od 150 do 200 godina. Plodonosi svake druge godine, plod je sočan, nalik na maslinu sa ljuskom koja je dosta tvrđa od ljuske lešnika, dužine od 2 do 4 cm. U pojedinim delovima Maroka, ova biljka potpuno zamenjuje drvo masline.
U proizvodnji argana, zanimljivo je to da se za vreme berbe, na drvo puštaju koze. One se penju na drvo, hrane se plodovima i ispljunu seme. Seme se razbija kamenom, mlevena smeša se rukama gnječi i cedi dok se ne dobije krajnji proizvod – ulje. Arganovo ulje se još uvek proizvodi na stari, tradicionalan način. Za proizvodnju 1 litra arganovog ulja potrebno je uložiti oko 20 sati rada i oko 100 kg svežih plodova argana.
Za vreme dugogodišnjih suša, ne daje plod, odbaci list i naizgled uvene. To je stanje mirovanja koje može da potraje i nekoliko godina. Tako je drvo koje ne umire postalo izvor života. Drvo argana simbolizuje izdržljivost i strpljivost, zbog dobrog podnošenja suše i visokih temperatura. Korenje ove biljke zadržava dosta vode, što je od velikog značaja za pustinjske predele, vrlo je dugačko, i deluje u zemljištu poput brane.
Detaljnom analizom ove biljke došlo se do saznanja da je ulje argana izuzetno pogodno za zrelu i suvu kožu. Ovo ulje se koristi kao zaštita od visokih temperatura, za negu osetljive dečje kože, protiv ekcema i strija. U ovom ulju se nalazi, primera radi, dvostruko veća količina tokoferola nego što ga ima u maslinovom ulju, koje se smatra izuzetno zdravim u ishrani. Veliki udeo u strukturi ulja zauzimaju linoleinska i esencijalne masne kiseline koje su od velikog značaja za obnavljanje oštećenih ćelijskih struktura, pod uticajem različitih faktora. Poslednjih godina, arganovo ulje je našlo veliku primenu i u negovanju kose. Količina od 150 mililitara ovog ulja zamenjuje 15 litara balzama za kosu.
Danas je arganovo ulje vrlo traženo u Evropi, najviše u kozmetičkoj industriji. Koristi se u proizvodnji sapuna, šampona i krema. Može se kupiti u specijalizovanim prodavnicama zdrave hrane i kozmetike. U ishrani se upotrebljava kao dodatak jelima nakon kuvanja ili prženja. Limunov sok u kombinaciji sa arganovim uljem daje odličan preliv za salate. Zbog visoke cene ulja, na tržištu se mogu pronaći kopije arganovog ulja koje se može kupiti po dosta pristupačnijoj ceni.
Kako prepoznati pravo arganovo ulje? Isključivo se čuva u bocama braon boje (boja pivske flaše) zbog eliminacije ultraljubičastih zraka koji prodiru u ulje, i mogu negativno da utiču na njegov sastav. Ulje u svojoj strukturi ne sme da sadrži druge hemijske elemente kao što su protein i keratin.
Argan je biljka koja je od velike važnosti za ljudsku populaciju. Zbog relativno male teritorije gde se argan uzgaja, ovo je jedno od najređih ulja na svetu! Iz tog razloga, s obzirom da mu je pretila opasnost da bude istrebljeno, pre više od deset godina pod zaštitu ga je stavio UNESCO. Ovo drvo svojim dubokim korenom pomaže sprečavanju erozije i daljeg širenja pustinje Sahare.