Pored berbe jabuka na brojnim privatnim plantažama, berači su ovih dana i u voćnjaku Poljoprivredne stručne službe Agrozavod iz Vršca gde se proizvodnja odvija po svim pravilima struke. Očekuju se dobri prinosi, a jedini problem predstavlja izvoz kao i cena ovog voća, koja je iz dana u dan opada.
Na parcelama PSS Agrozavod iz Vršca, zasađeno je tri sorte jabuka. Zahvaljujući povoljnim vremenskim prilikama ali i preduzetim preventivnim merama, berba jabuka se odvija po planiranoj dinamici i ove godine se očekuju rekordni prinosi.
“Kod nas na voćnjaku su zasađene jonagold, gremi smit i zlatni delišes u ukupnoj površini od 3 hektara u različitoj epohi zrelosti, odnosno različitog vremena sadnje. Mi očekujemo rod, najviše iz tzv. starog voćnjaka oko 65 do 80 tona”, kaže direktorka PSS Agrozavod.
Iako se očekuju dobri prinosi problem proizvođačima predstavlja niska cena otkupa ali i potražnja jabuka najviše na rusko tržište koje je sve manje zainteresovano za uvoz ovog voća.
Stao izvoz za Rusiju
“Ono što muči nas i sve proizvođače na našem terenu i šire je to što je stao izvoz za Rusiju što nemamo domaćeg otkupljivača i što cena rapidno iz dana u dan ide dole. Sada se za kilogam jabuka dobija 20 dinara što je za ovu godinu i ovu cenu za ovu cenu repromaterijala zaista malo i što se takvim cenama ne pokrivaju ni osnovni troškovi”, kaže direktorka PSS “AGROZAVOD”.
Završetak berbe jabuka očekuje se za sedam dana, a kako je Vršac poznat i vinogradarski kraj uskoro se će biti završena i berba grožđa. Vinogradari su kažu zadovoljni.
“Rodilo, Bogu hvala bila je godina čudna malo sunca malo kiše ali lepa jesen stigla berićetna. Biće lepa vina”, kaže Tomislav Pavlović , vinogradar.
Od oko 5000 hektra pod vinogradima u Vojvodini, oko 2000 je na području grada Vršca tako da će ovaj region ponuditi dosta i grožđa i vina.