Narodno verovanje je da se u svetu za svaku bolest može pronaći lek i to u prirodi. Još u prastaro doba kada medicina nije postojala, mnoge bolesti su se lečile upravo biljkama koje su rasle slobodno u prirodi. One su se održale do današnjih dana.
Fitoterapiju (lečenje biljkama) treba posmatrati prema njenim stvarnim vrednostima. Tradicija i delatnost fitoterapije potvrđuju činjenicu da u prirodi ne postoji nijedna biljka koja nema lekovita svojstva, za određenu bolest.
To svakako ne znači, da se opustimo i ne vodimo računa o svom zdravlju jer je preventiva „ najbolji lek „ za sve bolesti. Ali ukoliko do bolesti dođe, trebalo bi da se zna da se terapeutska vrednost lekovitih biljaka zasniva na vezi, koja postoji između hemijske strukture aktivnih supstanci biljaka i, njihovog farmakološkog-hemisjkog delovanja na organizam. Tako se dešava da, jedna biljka leči više bolesti, a sve zahvaljujući složenosti hemijskog sastava biljaka koje imaju od 2-3 pa i do 30-40 identifikovanih elemenata kod pojedinih vrsta.
Efikasnost prirodnih sredstava i lekovitih svojstava biljaka kada su u pitanju preventiva i samo lečenje, zavise od kompletne i dobre dijagnoze. Mada ma koliko da izgleda jednostavna i svima razumljiva, fitoterapija je određena pojedinim principima i ograničenjima. Treba je dobro upoznati i razumeti, kako ne bi dospeli u krajnost da je pretvorimo u lek sa „čudotvornim dejstvom“. Izuzetno je važno da prirodne lekove moramo primenljivati stručno i uz lekarski nadzor, da bi se očuvala njena vrednost i izbegle neželjene situacije.
Upotrebu prirodnih lekova ne bi trebalo predstavljati kao zasebnu, izolovanu metodu koja se primenjuje nezavisno od drugih terapijskih sredstava. Fitoterapija sve više upotpunjuje koncepte savremene terapeutike, potpomažući lečenje različitih bolesti. Danas se lekovite biljke najčešće koriste kao dopunska lekovita sredstva, ali najveći značaj imaju u preventivi odnosno sprečavanju pojavi bolesti. Isto tako ukoliko se biljni preparati koriste u lečenju nekih bolesti ( recimo visoki pritisak ) mora se imatu na umu da su takvi preparati često slabi i da njihovo dejstvo traje kraće od zvaničnih farmaceutskih lekova, pa se moraju češće uzimati i spremati što sprečava komfor primene naročito u savremenom urbanom svetu.
Ali u prevetivi oni olakšavaju funkcionalnu regeneraciju organizma i učvršćuje njegov odbrambeni sistem. Zato nam priroda velikodušno nudi svoju saradnju, podršku i smernice u cilju obnove i vitalnosti ljudskog organizma. Zato u sledećim redovima možete pročitati tekst o lekovitoj biljci koja se zove lišajevica.
Lišajevica kao lek
Lišajevica je zeljasta biljka koja dostiže visinu do 25 cm i na zemlji obrazuje rozetu od duguljastih jajastih listova, dok se na njenom vrhu formira glavičasta cvast svetložute boje. Cveta od maja do septembra, a dobro uspeva na svim podlogama. U fitoterapiji se koristi cela biljka, uključujući i koren.
Lišajevica sadrži gorke materije, tanin, smole, sluz i flavonske derivate koji cvetu daju karakterističnu žutu boju. Poznata je kao izvrstan diuretik, pa se koristi u lečenju bolesti bubrega, pospešuje mokrenje i izbacivanje peska i kamenca. Opušta mišiće disajnih puteva, podstiče znojenje i iskašljavanje, zbog čega se koristi u lečenju kašlja, bronhitisa i upale pluća. Odlično je sredstvo za podsticanje koagulacije, pa se pokazala delotvornom u slučaju menstrualnog krvarenja i hemoroida, dok se sveži listovi lišajevice privijaju na rane, da bi se ubrzalo zaceljenje.
Za iskašljavanje
Pomešati po kašiku sitno iseckane lišajevice, sladića, majčine dušice, komorača, bokvice i lipe, i sve preliti sa 1,4 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji 90 minuta, procediti i piti po 2 dl čaja tri puta dnevno pre jela.
Otok nogu
Pomešati po dve supene kašike sitno iseckanog lista i cveta ili korena lišajevice, peteljki trešnje i supenu kašiku lista matičnjaka, pa sve preliti sa 1 l ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, po želji zasladiti medom i piti u toku dana.
Akutna upala bešike – Pomešajte po kašiku sitno iseckanog lista i cveta zove, bosiljka i lišajevice (može samo koren). Sve prelijte sa 7 dl ključale vode, ostavite poklopljeno dva sata, procedite, zasladite medom i pijte po 2 dl pre svakog obroka.