Sa sednice Pododbora za poljoprivredu: Voćarstvo je u usponu

Na sednici, održanoj 27. novembra, članovi Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim-najnerazvijenijim područjima Republike Srbije, razgovarali su na temu voćarstva – pripreme za zimu.

Predsednik Pododbora, Milija Miletić,  istakao je da Srbija daje doprinos voćarstvu kroz subvencije i program podrške sprovođenju mera ravnomernog regionalnog razvoja kroz ekonomsko-finansijske podsticaje namenjene za podizanje zasada, jačanje stada, kupovinu mehanizacije za postojeće i novoosnovane zadruge. Miletić je izrazio nadu da će se i u budućem periodu omogućiti još sredstava čime bi se obezbedila budućnost voćarstva u marginalnim-najnerazvijenijim područjima Republike Srbije. Voćarsto je po njegovim rečima u usponu, ima dosta novim sorti, dosta se radi na promociji voćarstva, ide se sve boljim putem.

Milija Miletić istakao je da se u Srbiji 240.000 ha nalazi pod voćnjacima, a oko 50.000 ha pod vinovom lozom, kao i da se 55 odsto zemljišta pod voćem nalazi u Šumadiji. U 2016.godini Srbija je izvezla voća u iznosu od 473 miliona dolara, a glavni problemi sa kojima se voćari suočavaju jeste starost voćnjaka i preko 20 godina, nedostatak sertifikovanog sadnog materijala, nedostatak najkvalitetnijih sorti voća i loša zaštita od klimatskih promena, kao što su zima, suša i grad.

 

Šljiva je najviše zastupljena, višnja, jabukuka, i malinu, međutim, po njegovim rečima  šipurak je počeo da se gaji, i očekuje se veća ekspanzija.  Velika je potrašnja, tako da možemo da se usesredimo na tu proizvodnju., istako je Miletić. Velika je šansa za poljoprivrednike da se udružuju, jer tako imaju šansu. Zadrugarstvo je veoma bitno, jer po negovim rečima samo tako može  bolje plasira roba na tržište.

Ilustracija: predsednik Pododbora za poljoprivredu, Milija Miletić, foto: S.K.
Ilustracija: predsednik Pododbora za poljoprivredu, Milija Miletić, foto: S.K.

Opština Svrljig,  dobila je 100.000 evra za zadrugu,, Svrljišanka“. ZZ “Svrljižanka“ postoji četiri godine u Svrljigu, a po rečima  Milije Miletića koji je jedan od najzaslužnijih za osnivanje i pokretanje ove zadruge, dobijena sredstva uložiće se u opremanje postrojenja za toplu preradu voća, destileriju i poljoprivrednu mehanizaciju.

Podsećamo, novac se dodeljuje u okviru Programa podrške sprovođenju mera ravnomernog regionalnog razvoja Republike Srbije kroz učešće države u ekonomsko-finansijskim podsticajima za osnivanje novih zadruga i investicione projekte postojećih zadruga u 2017. godini, naročito u Nišavskom, Topličkom, Pirotskom, Jablaničkom i Pčinjskom upravnom okrugu.

Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede,  istakao je da se pristupilo izradi rejonizacije  voćarske proizvodnje u Srbiji, čime se određuju rejoni i lokaliteti pogodni za kvalitetniji i brži razvoj voćarstva. Stanojević je takođe istakao da su, u sektoru voćarstva, mere podrške planirane u oblasti podizanja višegodišnjih zasada, mehanizacije, prerade i slično. Vinogradarski sektor je doživeo ekspanziju, u Srbiji ima oko 350 registrovanih vinarija, čak  i u nerazvijenim područjima, ima prepoznatljivih vinarija. Izdvojena su sredstva, za nabavku sadnica, gde je povraćaj 40 odsto,  u marginalnim područjma 50 odsto, onda za naslone, kolje, za pripremu zemljišta, misli se na nivelisanje terena, rigolovanje, podrivanje, i hemijsku analizu zemljišta.

Za jagodičasto voće smanjen je limit za posticaje,  sa 30 ari na 10 ari, šumska jagoda na 5 ari, a ostale voćne vrste sa 50 na 30 ari. Omogučiće se podsticaji poljoprivrednicima na manjim površinama.  Po Stanojevićevim rečima, poseban bonus se daje proizvođačima koji podižu zasade  sa domaćim  sortama, na primer kao što su oblačinska višnja, leskovačka dunja, novostvorene sorte sorte kajsije sa Novosadskog fakulteta.

Prof.dr Boban Đorđević, sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, istakao je da ovakvih skupova treba da bude sve više, jer samo ovako možemo doći do pravih rešenja. Male treba zadržati na svojim imanjima. Kao je istakao, Đorđevič, imali smo lošu godinu, dosta voćara je ostalo bez prinosa, što zbog mtaza, što zbog suše.  Još je neznaju tačni prinosi, ali značemo tačno za 2017.godinu.
Na kraju sednice predsednik Pododbora zaključio je da je potrebno, u što kraćem roku, isplatiti sredstva po osnovu konkursa za podsticaj, kao i veća prisutnost na terenu u budućem periodu, sa ciljem obezbeđenja još boljih uslova u sektoru voćarstva u marginalnim-najnerazvijenijim područjima Republike Srbije.

Sednici je predsedavao Milija Miletić, predsednik Pododbora, a prisustvovali su članovi Žarko Bogatinović i Mladen Lukić.

 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor