Radovi u voćnjaku za vreme mirovanja vegetacije

Higijensko mere koje se primenjuju u voćnjacima omogućavaju znatno snižavanje brojnosti većine štetočina koje se javljaju u voćnjacima. Jedna od tih mera je mehanička. Kod pojedinih vrsta mehaničke mere predstavljaju glavne,osnovne mere zaštite. Mehaničke mere imaju veliki značaj za koncept integralne zaštite,odnosno integralne proizvodnje,koji podrazumevaju maksimalno očuvanje životne sredine i proizvodnju bezopasne, nezagađene, zdrave hrane. Ove mere treba obavljati istovremeno sa drugim redovnim agrotehničkim,pomotehničkim radovima u voćnjacima i vinogradima.

Ilustracija:Voćnjak u jesen-fotohttpimg4.fotos-hochladen.net_
Ilustracija:Voćnjak u jesen-fotohttpimg4.fotos-hochladen.net_

U periodu mirovanja vegetacije moguće je primeniti više higijenskih  mera protiv raznih štetočina voćaka i vinove loze.

• Uklanjanje letorasta zaraženih od prouzrokovača bolesti

• Uklanjanje letorasta sa položenim jajima,larvama i odraslim štetočinama

• Odstranjivanje sasušenog opalog lišća iz voćnjaka,grančica i plodova

• Krčenje zaraženih ,oštećenih stabala

• Struganje kore

Uklanjanje letorasta zaraženih od prouzrokovača bolesti

Ovom merom se smanjuje potencijal zaraze od mnogih prouzrokovača bolesti.Kada se vrši orezivanje voćaka treba orezati grančice na kojima ima rak rana,koje su sasušene. Time se smanjuje potencijal zaraze od bakteriozne plamenjače koju izaziva bakterija Erwinia amylovora, Minilia, Pseudomonas syringe i nekih drugih .

Uklanjanje letorasta i lastara sa položenim jajima,larvama ili odraslim štetočinama

Ova mera uklanjanja ovih letorasta i njihovo uništavanje može biti osnovna i jedina mera zaštite od mnogih štetočina (prstenar maline,muva galica maline,grinja leske i ribizle ). Za vreme redovne zimske rezidbe voćaka iz krošnji je potrebno ukloniti letoraste sa karakterističnim jajnim leglima kukavičje suze, i zimska gusenička legla (glogovac,žutotrba) kao i jajna legla gubara koja se nalaze na kori stabala.

Odstranjivanje sasušenog opalog lišća iz voćnjaka,grančica i plodova

Ovo je bitna mera u okviru higijene voćnjaka .Sakupljanje lišća grančica i plodova i njegovo mehaničko uništavanje(spaljivanje,zakopavanje i sl.)u velikoj meri snižava populacije štetočina koje prezimljavaju u listovima (stenica kruške,pipa voćki,mineri lista). Sa listom i i drugim otpatcima iz voćnjaka se uklanjaju,takođe,i mnogi prouzrokovači oboljenja voćaka koji prezimljavaju u lišću (Venturia inaequalis,Polystignum rubrum i druge).

Ako se list zaore ova, više agrotehnička mera doprinosi suzbijanjui drugih štetnih vrsta minera, (Stigmella malella)Značajan efekt pruža i uklanjanje mumificiranih plodova iz krošnji(pipa voćki ) kao i mumificirani plodovi zaraženi Moniliom.

Krčenje naseljenih i oštećenih stabala

Ako se na sadnicama voća utvrdi rak Agrobacterium tumifaciens , takve sadnice treba počupati i uništiti. Poslednjih godina imamo  pojavu žilogriza (Capnodis tenebrionis) u zasadima višnje. Napadnuta stabla je potrebno ukloniti, na mestima gde je izvađeno zaraženo stablo obavezno je izvršiti tretiranje sa zemljišnim insekticidima radi uništavanja larvi koje se nalaze u zemljištu. Izvađena zaražena stabla izbaciti iz voćnjaka i obaviti spaljivanje .

Struganjem kore

Ovom merom se uništavaju ili se smanjuje brojnost vrsta koje se sklanjaju i prezimljavaju pod korom voćaka i vinove loze(cvetojed jabuke,stenica kruške,smotavac jabuke i šljive,sivi smotavac grozda,dudovaci dr.) Ova mera najviše doprinosii boljem efektu zimskog ili ranog proletnjeg tretiranja voća. Posle orezivanja voćaka i vinove loze treba izneti iz voćnjaka i spaliti jer u obolelim mladarima i lastarima prezimljavaju mnogi patogeni Ove mere ne dovode do potpunog uništavanja predatora, korisnih organizama i treba ih obavezno primenjivati pre obavljanja hemijskog tretiranja.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor