Suncokret se kod nas seje na površini od 150-180.000 ha. Svoj značaj potvrđuje samim površinama i stalnom zainteresovanošću poljoprivrednika za njegovu proizvodnju. Niko ne treba da ih ubeđuje da ga seju. Obično dolazi u plodored posle strnina, i ne treba da se vraća na istu parcelu, bar 4-5 godina. Poljoprivrednici su zadovoljni prihodom od njega.
Podsećamo da je optimalno vreme za setvu ove uljarice kada se temperatura zemljišta na dubini setvenog sloja ustali na 8-9°C. Ovi uslovi se u Srbiji obično ostvare krajem marta ili u prvoj dekadi aprila. Osnovna obrada urađena krajem leta, početkom jeseni je pravo vreme za nju. Svako kašnjenje donosi smanjenje prinosa. O prolećnoj osnovnoj obradi ne treba ni razmišljati, a kamoli je primenjivati.
Dubina osnovne obrade je nešto što takođe utiče na prinos. Treba je uraditi na dubinu gde god je to moguće na 30 cm, a i više. Na duboko obrađenom zemljištu korenov sistem se dobro razvija i ima veću usisnu moć.
Ako je predusev neka strnina, obavezna mera je ljušćenje strnjišta na dubinu od 10-15 cm , idealno bi bilo sa usitnjenim i ravnomerno raspoređenim biljnim ostacima po površini.
Predsetvenu pripremu uraditi sa setvospremačima na dubinu setve ne preduboko i ne po prevlažnom zemljištu. Svrha dobre predsetvene pripreme zemljišta je da se seme postavi na “tvrdu posteljicu i mek pokrivač” kako bi moglo da preuzme vlagu iz zemljišta. Dovoljno ju je uraditi 4-5 dana pre setve.
Mineralna kompleksna đubriva – važi za fosfor i kalijum se unose pod osnovnu obradu kao i deo azota , a preostali azot predsetveno. Sve je ovo okvirno i jedino ispravno je da se uradi agrohemijska analiza zemljišta, i na osnovu nje da se dobije preporuka od stručnog lica o potrebnim količinama, i vremenu i načinu primene. Jednostavno suncokret ne trpi improvizaciju oko vrste, količine i vremena primene đubriva. Vrlo je osetljiv i reaguje na primenu đubriva.
Setva se obavlja pneumatskim sejalicama na međuredni razmak od 70 cm. Razmak u redu je ono što nam određuje broj biljaka po jedinici površine, i što moramo poštovati. Proizvođač semena je dao preporuku o broju biljaka i rastojanju biljke od biljke u redu. Poštujući tu preporuku mi smo već uradili veliki iskorak za postizanje visokog i ekonomski isplativog prinosa.
Raniji hibridi se seju na manjem razmaku u redu , a kasniji sa većim razmakom. Broj biljaka po hektaru se kreće od 40.000-60.000 biljaka po hektaru. Manji broj biljaka od preporučenog, takođe utiče na smanjenje prinosa.
Jedan od faktora koji pored preporuke proizvođača treba poštovati o broju biljaka je i snabdevenost zemljišta vodom, pa ako je preporuka od 50-60.000 biljaka/ha manji broj biljaka treba sejati ako je zemljište slabo snabdeveno vodom, a maksimalnu ako je dobro snabdeveno.
Dubina setve je od 4-6 cm. Na zemljištima koja su teža , zbijenija i vlažnija dubina setve je 4 cm na lakšim, i sa manje vlage dubina setve je do 6 cm.
Kupovati i sejati samo deklarisano seme visoke klijavosti. U ponudi su hibridi koji imaju stabilne i visoke prinose, tolerantnost na glavne bolesti i štetočine , pa treba paziti pri kupovini sorte ili hibrida. Sorte/hibridi koje imaju brz i snažan razvoj korenovog sistema bolje reaguju na stres izazvan sušom.
Pre početka setve proveriti ispravnost sejalice i ispravnost svih njenih delova. Proveriti gustinu setve prema preporuci proizvođača semena. Brzina setve je ona koju može da prati čovek u hodu od 4-6 km/ha. U toku setve mora se povremeno kontrolisati zadati razmak i dubina setve.
Sve ovo nam pokazuje i potvrđuje da se u toku setve suncokreta mora mnogo paziti na sve, nikako joj ne prilaziti olako. Jednostavno posle obavljene setve popravke nema. Mi nismo u mogućnosti da vratimo vreme i da uradimo ili ispravimo osnovnu obradu i zaoravanje đubriva na vreme, predsetvenu pripremu zemljišta, pravilan izbor /sorte hibrida, određivanjei poštovanje gustine setve i broj biljaka po jedinici površine , pripremu i proveru ispravnosti agregata za setvu, kao i optimalno vreme za početak kao i sam tok izvođenja setve.