Uradite ovo na pčelinjaku i ne brinite

Najvažniji radovi u pčelinjaku u martu su sledeći:

  • otvaranje košnice i obavljanje prvog prolećnog pregleda pčelinjih društava, sužavanje gnezda i kontrola utopljavajućeg materijala;
  • postavljanje pojilice na pčelinjaku;
  • proširivanje pčelinjeg gnezda;
  • utopljavanje društva plastičnom folijom kada cveta džanarika;
  • prihranjivanje i nadražajno prihranjivanje;
  • tretiranje pčela protiv varoe;
  • pripreme za izvlačenje satnih osnova;
  • pojava grabeži i ostali radovi;

Prvo otvaranje košnica u proleće, obavlja se kada je temperatura iznad 14°C u hladu, bitno je utvrditi da li je u društvu prisutna matica. Prisustvo matice se utvrđuje na osnovu legla, ako ima otvorenog legla na okviru iz sredine gnezda matica je tu, ako je leglo kompaktno, matica je kvalitetna. Kada je leglo kompaktno, ono liči na jedinstvenu ploču sa poklopcima sveže boje. Bolesno leglo je tamnije boje i može biti ugnuto i ispupčeno, probušeno i išarano sa neprijatnim mirisom.

Ilustracija: pčelinjak Dobrice Jevremović
Ilustracija: pčelinjak Dobrice Jevremović

Ovim pregledom utvrđuje se jačina svakog društva, kvalitet i količina legla, zdravstveno stanje pčela i legla. Ako pčele hitro izleću iz košnice, to znači da je sve u redu, ali ako pčele teško izleću iz košnice, uznemireno tumaraju i trčkaraju po poletaljci ili na prednjem delu košnice, znak je da nešto nije u redu sa pčelinjim društvom, tj. ili su pčele ostale bez matice ili bez hrane.

Proverava se kvalitet i kvantitet društva. Ukoliko se pronađu društva bez matice, dodaju se matice iz rezerve. Ako je leglo raštrkano i nekompaktno, to je znak da je matica loša i stara. Takve matice se zamenjuju novim i mladim maticama. Od izuzetne važnosti je da je hrana dostupna pčelama. Nekad se događa da pčele gladuju iako u košnici ima hrane, ali je ta hrana udaljena od legla pa pčele teško dolaze do nje. U tom slučaju ramovi sa medom i cvetnim prahom približavaju se pčelinjem klubetu. U martu se u zavisnosti od klimatskih uslova, počinje sa podsticajnim prihranjivanjem, i to prvo sa šećerno-mednim pogačama a kasnije sa tečnom hranom. Tečna hrana se koristi ako temperatura noću ne prelazi 12 °C.

Kada cveta džanarika koja je po količini polena i nektara veoma važna biljka, unos polena u košnicu je obilan i matica nema gde da polaže jaja, zbog toga treba vršiti proširenje gnezda. Pčele se mogu utopliti stavljanjem plastične folije direktno preko satonoša. Ovim postupkom se postižu dve stvari: sprečava se gubljenje toplote iz plodišta koja je bitna za razvoj novih legla i obezbeđuje se kvalitetna voda pčelama.

Prihranjivanje se može vršiti svakog drugog ili trećeg dana i šećernim sirupom sve dok se ne pojavi medena kaša. Krajem marta, zavisno od vremenskih uslova, višak meda iz košnice se otklanja postepeno viljuškom, što je veoma značajno za dalji podsticaj rasta pčelinjih društava. Greške koje pčelar pravi tokom marta meseca, može drastično uticati na prinos meda pa i uginuće društva. Sa razvojem legla sve su veće potrebe pčelinjeg društva za vodom. U početku se voda može zasladiti da bi se pčele navikle na nju. Po pravilu stare pčele treba da odneguju u proleće tri mlade generacije pčela.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca