Na mapi znamenitih vinogradarskih i vinarskih krajeva Srbije opština Lazarevac dobija sve zapaženije mesto. Ovo je ostvareno zahvaljujući, pre svega, selu Zeoke, čiji su meštani pre nekoliko godina rešili da se vrate viševekovnoj tradiciji svojih predaka – vinogradarstvu i vinarstvu.
Poštujući tradiciju ljubavi prema vinogradarstvu i vinarstvu, Zeočani su osnovali Udruženje vinogradara, vinara i ljubitelja vina. Vračaju plavetnilo čokota na ove prostore. Da su na pravom putu potvrđuju i prvi rezultati. Na desetine hektara takozvane zeočke sunčane strane, šepuri se na hiljade čokota novih besprekorno uređenih špalira vinograda. Udruženje vinogradara, vinarija i ljubitelja vina Zeočki vinogradi, inicijator je manifestacije Festival vina u Lazarevcu koja se održava od 2009. godine. Pisani tragovi svedoče da je 1932. godine, prema novoformiranom katastru nepokretnosti u Zeokama bilo oko 11 hektara pod vinogradima u kojima je jedanaest porodica uzgajalo 110 hiljada kalemova kvalitetnih stonih i vinskih sorti grožđa. Samo je porodica Svetolika Milojevića godišnje cedila preko 100 akova (oko 5.000 litara) vina. Njihovi potomci, prepričavajući sećanje svojih predaka, diče se da je na pijacama u Lazarevcu i Aranđelovcu bila jagma za zeočkim grožđem i vinom koje su mušterije kupovale pre ostale robe. Na železničkim stanicama duž Lajkovačke pruge putnici su se rado osvežavali plodovima zeočkog vinogorja, koje su nudili marljivi vinogradari i vinari.
Jedna od njih je i porodica Milojević, tj. glava kuće Milovan Milojević, srdačan i prijatan čovek, koji nas je toplo primio i ugostio u njegovom domu. Prema pisanim podacima Arhiva Srbije, porodica Milojević bavi se vinogradarstvom od 1863. godine kada je posedovala tri motike vinograda (jedna motika je posedovala površinu koju jedan kopač za dan okopa). Tradicija uzgajanja grožđa, kalemljenja sadnica i proizvodnje vina su se od tada prenosila sa kolena na koleno do danas. Brigu o očuvanju istorijskog značaja vinogradarstva-Lazarevca, podrum „Milojević“ deli sa članovima udruženja „Zeočki vinogradi“ i svim istinskim ljubiteljima vina. Danas podrum Milojević poseduje gotovo tri hektara vinograda u kome su zastupljene stone sorte muskat hamburg, muskat italija, afuz ali i cardinal , kao i vinske sorte vranac, kaberne sovinjon, šardone i smederevka.
Na tradicionalan način se od probranog grožđa pripremaju i proizvode ova vina. Iskustvo stečeno vekovima, duh prošlosti i ljubav prema vinogradarstvu pretočena su u naša vina: Vranac, Kaberne Sovinjon, Kaberne Sovinjon Barik, Hamburg, Smederevka i Šardone. Pored ovih vina proizvode se i domaće rakije – lozovača, komovica i šljivovica. Turistički deo predstavlja degustaciona sala u kojoj nas je naš domaćin dočekao pričom o proizvodnji vina i tradiciji zeočkih vinograda. Sala sa četrdesetak mesta je urađena u etno-stilu u kombinaciji cigle i drveta. Tu se mogu organizovati razne degustacije naših vina sa pratećim gurmanskim specijalitetima koji su pripremljeni kod nas, kao sto su hleb iz furune , kajmak, pršute , razne vrste mesa, sireva.
Milovan Milojević ima četiri ćerke, od kojih su se tri udale. Danas podrum Milojević poseduje gotovo tri hektara vinograda u kome su zastupljene stone sorte „muskat hamburg, muskat italija, afuz ali i cardina“ , kao i vinske sorte „vranac, kaberne sovinjon, šardone i smederevka“. Na tradicionalan način se od probranog grožđa pripremaju i proizvode ova vina.
Kapacitet proizvodnje je 3.000 litara na godišnjem nivou, i sve to radi uz podršku, Poljoprivrednog fakulteta, i oni su od početka vegetacije do berbe uz njega. Ne koristi hemiju, ne filtrira, već se vino prirodno taloži i time ne gubi na sastavu. Bela vina su mu šardone i smederevka, dok mi je vranac roze.
U Zeokama uspeva svo voće, kao i povrće. Teren je idealan za bavljenje poljoprivredom. Kada sam počinjao da se bavim vinogradarstvo, pričao sam sa prof dr Nebojšom Markovićem i konstatovao sam da imam u Zeokama idealne uslove za uzgajanje vinove loze. Međutim, on mi nije verovao, pa sam mu poslao slike grožđa i čokota loze. To ga je iznenadilo, pošto nije verovao da loza može tako dobro da uspe. Svi misle da se zbog Kolubare u ovim krajevima samo vadi ugalj i da ništa drugo ne uspeva. Ali kao što rekoh, mi imamo idealne uslove za gajenje i voća i povrća – ističe Milovan.