Hranljiva vrednost blitve je slična spanaću. Kao i ostalo lisnato povrće i blitva ima malu energetsku vrednost. Ona sadrži 12,30 % suve materije sa 4,8% ugljenih hidrata, 2% proteina, 16,2% mineralnih materija.
U poređenju sa spanaćem, ima veće prinose lišća i duži period korišćenja (do prvih mrazeva), bolje podnosi i visoke letnje temperature.
Optimalna temperatura za rast i razviće je 18 – 22°C. Ukoliko su temperature u ranim fazama rasta i razvića niske (2° – 4° C) blitva će formirati cvetonosno stablo u prvoj godini. Blitva ima umerene zahteve prema zemljištu. Uz optimalno đubrenje i navodnjavanje
uspeva i na lako peskovitim zemljištima.
Nema velike zahteve prema zemljištu i klimi. Minimalna je temperatura klijanja 5 °C, a optimalna 16 – 24 °C. Pri nižim temperaturama 5 – 10 °C biljka sporo raste, a optimalna temperatura rasta je 16 – 20 °C.
Blitvi je potrebno osigurati dovoljnu količinu vode, posebno u područjima gdje se javlja manjak padavina ili su one neravnomerno raspoređene. Blitva je otporna na sušu, ali da bi se ostvarili optimalni prinosi smatra se da je tokom vegetacije potrebno 2 – 5 navodnjavanja, posle kojeg se plitko okopava usev.
Blitva nema velike zaheve prema zemljištu, ali najbolje uspeva na dubokim strukturnim zemljištima povoljnog vodnog i vazdušnog režima sa pH vrednosti 6 do 8. Podnosi blago zaslanjena zemljišta.
Ne podnosi monokulturu. Na istoj parceli ne sme se gajati najmanje 3 godine, a isto tako ni jedna kultura iz roda Beta. Preporučuje se gajenje nakon kulture đubrene organskim đubrivima. Blitva ima dubok koren i može koristiti vodu iz dubljih slojeva, duboka obrada zemljišta se obavlja na 30 – 40 cm, a predsetvena priprema mora omogućiti odgovarajuću i ujednačenu dubinu sjetve. Za ranu prolećnu setvu prikladne su uzdignute gredice.
Obično se direktno seje, ali za ranu proizvodnju može se gajiti i iz rasada proizvedenog u zaštićenom prostoru. Kada se gaji iz rasada seje se u mlake ili otvorene leje i rasađuje posle 30-50 dana. Seje se sukcesivno od februara do jula, na dubini 2-4 cm sa 10-20 g semena na 10 m. Gaji se na rastojanju između redova od 20-35 cm i u redu 20-30 cm. Često se mora proređivati kada je u fazi 1-2 lista.
Osnovnu obradu zemljišta, uz primenu organskih i mineralnih đubriva treba obaviti tokom jeseni. Primenu organskih i mineralnih đubriva treba primeniti prema urađenoj agrohemijskoj analizi zemljišta. U proleće, početkom poljskih radova, izvesti predsetvenu
pripremu zemljišta, a nakon toga obaviti setvu. Preporučena količina semena je 10 – 15 kg/ha. U zavisnosti od međuredne obrade setvu obaviti na rastojanju 35 – 45 cm, unutar redova setvu obaviti na rastojanju 20 – 30 cm, što se može postići proređivanjem biljaka u
fazi 2 – 4 lista.
Za berbu dospeva 60 – 80 dana po setvi. Bere se spoljno lišće zakidanjem – sečenjem, vodeći računa da se ne povredi centralni deo lisne rozete.
Prinos se kreće 25 – 35 t/ha(2,5 – 3,5 kg/m2). Nakon dve berbe biljke se prihranjuju, po potrebi uraditi zalivanje.
Blitva se može sejati tokom leta za jesenju upotrebu, ali se mora obezbediti obavezno navodnjavanje.
Vegetacioni period, zavisno od roka setve se kreće od 8 – 10 nedelja.