U slučajevima kada se umesto planirane silaže ili senaže mora pristupiti pripremi senam od leguminoza ili travno-leguminozne smeše mogu se koristiti sledeći postupci:
-postupak prirodnog sušenja na njivi
-kombinovanje prirodnog sušenja i dosušivanja sena toplim ili hladnim vazduhom
– kombinovanje prirodnog sušenja i konzerviranje dodacima za sprečavanje razvoja plesni
PRIRODNO SUŠENjE NA NjIVI:
-ovaj postupak sušenja sena jednostavan je i ne zahteva skupu opremu za sušenje. Nedostatak mu je što se seno na njivi mora potpuno osušiti ( 14-16% vlage). Takvo seno u transportu trpi gubitke u listu u kojem je skoncetrisana najveća količina najkvalitetnijih hranjih materija.
Seno se duže zadržava na njivi i time izlaže riziku da u više navrata pokisne , što može da znatno umanji njegov kvalitet.
KOMBINOVANjE PRIRODNOG SUŠENjA I DOSUŠIVANjA SENA TOPLIM I HLADNIM VAZDUHOM:
-Prva faza sušenja slična je predhodnom načinu.
-Druga faza sušenja, koja se obavlja u ekonomskom dvorištu podrazumeva ulaganje u posebnu
opremu(ventilacioni kanali, ventilatori, utrošak energije).
Prednost ovog načina sušenja je što se seno kraće zadržava na njivi ( transportuje se sa 20- 30% vlage), obezbeđuje visoki kvalitet i smanjuju gubici.
KOMBINOVANjE PRIRODNOG SUŠENjA I KONZERVIRANjE DODACIMA ZA SPREČAVANjERAZVOJA PLESNI:
Ovaj način spremanja sena sličan je prethodnom s tom razlikom što se u prvoj fazi sušenje obavlja na njivi do nivoa vlažnosti 18-30%.Pri ovoj vlažnosti seno se u momentu baliranja tretira konzervansima, najčešće na bazi propionske kiseline koja zaustavlja procese kvarenja sena. Lišće ostaje potpuno očuvano , seno se ne zagreva u objektu, povećava se njegov kvalitet, smanjuju gubici, dodatni troškovi za kiselinu, aplikatori su mali u odnosu na ostvarene efekte. Konzervans nije korozivan i ekološki je potpuno bezbedan.