Nedavno istraživanje koje je sprovelo američko ministarstvo poljoprivrede pokazuje da svi oni koji lubenicu pre konzumiranja stavljaju u frižider, greše!
Naime, kako kažu stručnjaci, lubenicu treba držati na sobnoj temperaturi kako bi zadržala sve hranljive sastojke kojima obiluje. Kada je hladna, lubenica gubi većinu vitamina i hranljivih materija.
Još jedna stvar koju su naučnici otkrili je ta da lubenica nastavlja da proizvodi vitamine i hranljive materije i nakon što je ubrana, ali ponovo – samo ako je na sobnoj temperaturi. Kada je stavimo u frižider, taj proces se značajno usporava.
U sklopu istraživanja naučnici su na 14 dana stavili lubenicu na 21, 12 i 5 ºC i ispostavilo se da one koje su bile čuvane na 21 ºC imaju 40 odsto više likopena i od 50 do 139 odsto više beta karotena.
Činjenica da namirnice gube hranljiva svojstva kada se drže u frižideru nije nepoznata.
– Svaka namirnica u frižideru gubi zdrave materije. Zato lubenice treba kupiti onoliko koliko ste izračunali da će se pojesti i odmah je konzumirati. Ako vam ipak ostane, bolje je da joj izvadite koštice, izblendirate je i zamrznete, pa ostavite za jesen ili zimu. Uvek je, za svaku voćku, veća korist ako je ili odmah konzumirate ili nerasečenu zamrznete, a najviše hranljivih materija gubi se kada je načetu stavimo u frižider – kaže nutricionista Milka Raičević.
Domaća lubenica je jedna od najboljih stvari kojima možete da se počastite leti jer se sastoji od 90 odsto vode, pa ćete vas hidrirati i osvežavati. Zbog tog njenog svojstva je idealna i za dijete, a puna je hranljivih stvari poput vitamina a i c, betakarotena, likopena, gvožđa, cinka i mnogih minerala.
Žuta lubenica
Veoma je neobično kada meso lubenice nije roze, pa je žuta lubenica zbog toga već na prvi pogled svima zanimljiva. Spoljašnjost žute lubenice identična je klasičnoj lubenici, osim što je žuta uvek malo manja. Svi koji su probali ovu vrstu potvrdili su da je dosta slađa i sočnija od klasične lubenice i da se prosto topi u ustima poput meda.
Žuta lubenica ima manje semenki nego klasična, što je takođe čini jako primamljivom. I ova lubenica je hranljiva i veoma zdrava, posebno zbog toga što je sačinjena od skoro 93 % vode.
Od soka žute lubenice možete praviti razne letnje koktele i ukusne napitke. Užitak će biti još veći ako sok od lubenice pomešate sa limunovim sokom i dodate led. Takođe, od ove lubenice možete praviti predivne voćne salate, posebno će biti ukusno i zanimljivo ako pomešate klasičnu lubenicu sa žutom i prepustite se šarenom osveženju.
Ovako se bira najbolja lubenica
Koliko puta vam se dogodilo da ste odabrali lubenicu koju kada ste zasekli i probali – nije bila ni slatka ni ukusna? Ovo ume da bude zaista razočaravajuće, ali tome je sada kraj!
S obzirom na to da je sadržaj lubenice koji se jede opasan tvrdom korom – potrebno je da zaista umete da prepoznate koja to lubenica u svom srcu krije su onu slast koju želite da okusite tokom vrelih letnjih dana.
Zahvaljujući ovim trikovima od sada ćete uvek izabrati najslađu i najsočniju lubenicu:
Teška lubenica je slatka lubenica
Jedan od načina da budete sigurni da ste izabrali dobru lubenicu jeste da proverite njenu težinu. Uporedite više lubenica slične/iste veličine i uzmite onu koja je najteža. S obzirom na to da je veliki deo lubenice zapravo voda (92 odsto) – odabirom teže lubenice možete biti sigurni da je ona sigurno slađa i sočnija od ostalih, što je čini najboljih izborom.
Mrlja žute boje
Sigurno ste primetili da većina lubenica ima mrlju na sebi – ona predstavlja mesto na kojoj je lubenica “ležala” na zemlji dok je sazrevala. Upravo se tu krije još jedna tajna važna za odabir slatke lubenice. Ukoliko je mrlja žute boje možete biti sigurni da je ta lubenica ona koju želite da uzmete jer je to znak da je lubenica bila na zemlji dok je sazrevala. Bele ili svetlo zelene mrlje pokazuju da je lubenica ubrana pre nego što je bila potpuno zrela, a da ne govorimo o onim lubenicama koje uopšte nemaju mrlju od “ležanja”.
Zdrava kora
S obzirom na to da jedino što na lubenici možete videti je njena kora – veoma je važno da znate da prema njoj procenite kakva je unutrašnjost. Neki od znaka da lubenica sigurno nije dobra jeste meka kora – jer to pokazuje da je plod počeo da truli, kao i isušena površina – jer je lubenica počela da gubi svoju sočnost, a samim tim i slast. Takođe, zaobiđite i lubenice koje imaju neobične grbe po sebi, kao i ispucalu koru.