Kako se boriti sa korovima

Pored toga što za dobar herbicid treba izdvojiti više novca treba voditi računa i o tome kada i kako ga primenjujete pa će učinak biti značajno efikasniji.

Stručnjaci savetuju da se primena herbicida izvrši nakon nicanja u ranim razvojnim fazama useva kako bi se ostvarilo kontaktno i rezidualno delovanje zaštitong sredstva. Na ovaj način učinak koji se postiže je mnogo veći nego u kasnijim fazama. Velika prednost je i to što doze mogu podeliti u više tretmana

Ilustracija: Zaštita
Ilustracija: Zaštita

Među herbicidima novije generacije preporučuju se mezotrion, izoksaflutol, sulkotrion, topramezon, imazamox, tifensulfuron-metil i td.

Ukoliko se odlučite za primenu herbicida nakon nicanja useva i korova – korektivni tretman postoje prednosti jer se vrši korekcija prema iznikloj vrsti korova, postoji mogućnost suzbijanja višegodišnjih korova, može se kobinovati više aktivnih materija, kao i izvoditi suzbijanje otpornih korova. Međutimo, ukoliko se odlučite na ovakav izbor vremena zaštite od korova imate i dve veoma rizične situacije koje mogu prouzrokovati visoke temperature što će imati za posledicu slabo delovanje i fitotoksičnost, ovo se posebno odnosi na maj i jun mesec i takođe postoji realna opasnost da zakasnite sa merom borbe protiv korova.

Ono što je posebno zanimljivo je i to da je utvrđeno da čak 50-60% gubitaka nastaje zbog  nepravilne primene sredstava za zaštitu bilja.

Korisno je znati i ovo: injektorski rasprskivači ostvaruju veću pokrivenost površine i količinu deponovane tečnosti pri povećanoj brzini vetra i višim vrednostima pritiska dok standardni rasprskivači ostvaruju veću pokrivenost površine i količinu deponovane tečnosti pri manjim pritiscima i slabom vetru.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor