Obilne kiše i grad nisu ubili samo kvalitet, već i zaradu. Tako se jedino roba koja je izdržala vremenske prilike prodaje po punoj ceni. A ona se, kažu prodavci, ne razlikuje od prošlogodišnje.
Niže su cene i kvalitet nije dobar uopšte“, kaže jedna prodavačica na pijaci.
Prodavci kažu da je kiša unazadila sve u poljoprivredi.
„Ovo pod najlonom što ima, od toga će biti nešto, a na otvorenom slabo“, navodi prodavačica.
Voću i povrću nisu prijali ni kasni prolećni mrazevi, što se videlo u berbi jagode i kajsije. Iako su prinos i kvalitet bili manji, u Privrednoj komori tvrde da kupce to ne pogađa.
„S jedne strane, imamo negativne efekte u određenim regionima, ali s druge strane imamo nove površine koje daju nove prinose, tako da u količinama nema velikih oscilacija – tako da ni cena nije drastično varirala“, kaže Aleksandar Bogunović iz Privredne komore Srbije.
Varira vreme koje traži svakodnevnu primenu agrotehničkih mera, jer vlaga i česte smene sunca i kiše pogoduju bolestima i štetočinama.
„Na primer, sad jabuke treba da se štite posle svake kiše, i onda rokne pljusak i nema ništa“, navodi prodavac.
„S druge strane, imate velike probleme u jagodarskoj proizvodnji, ne možete da priremate zasade za narednu godinu, kada je reč konkretno o sadnji i postavljanju folija“, rekao je Goran Đaković iz Agrobiznis magazina.
Problema neće biti u ratarskoj proizvodnji. Njen najveći neprijatelj je suša.
„Kukuruza će biti verovatno u izobilju, suncokreta, soje. Na interentu možete videti fotografije naših poljoprivrednika koji su maltene niži nego što je njihova soja“, dodaje Đaković.
Očekuju se i rekordi u prinosu šljive i jabuke.
„Po pravilu, kada imate povećan prinos cena je niža ali to će tržište definisati i videćemo u septembru, oktobru“, navodi Bogunović.
Kupci će tada osetiti i kako klima utiče na cenu zimnice.