Mnogi verovatno da i ne znaju šta je medljikovac? Najkraće rečeno, to je med koji nije od nektara, već od medljike ili medne rose.
Mnogi greše kada misle da medljiku pčele ne zatvaraju, zapravo je istina da neku medljiku pčele zatvaraju neku ne, u zavisnosti koja je i sa kog drveta potiče. Medljika se ne preporučuje da ostaje u košnici za zimovanje pčela jer je teško svarljiva, narošito u predelima gde malo ima pročisnih izlazaka zimi smatra Slobodan Jović iskusni pčelar i edukator. Medljika ili medena rosa vrlo je specifičan pčelinji proizvod. Ne nastaje iz nektara biljaka, već na listovima šumskog drveća i drugačijeg je sastava u odnosu na ostale vrste meda. Postoje dve vrste medljike: životinjska i biljna (medna rosa)…
Za razliku od cvetnog meda, medljikovac ima povećanu količinu saharoze, dekstrina, mineralnih materija (pepela) i smanjen sadržaj invertnog šećera (glukoze i fruktoze nastalih usled razlaganja saharoze), jer u osnovnom soku ne sadrži fermente kao nektar. Inače, medljikovac od četinara sadrži 4-10% dekstrina. Usled prisustva nesvarljivih i za organizam pčele otrovnih materija (dekstrini, belančevine, mineralne soli), nije dobar za prezimljavanje pčela. Zbog toga ga treba oduzeti i u košnici ostaviti cvetni med, sakupljen u vreme glavne paše, ili dodati šećerni sirup. Pre oduzimanja potrebno je takav med ispitati.
Najsigurniji način raspoznavanja nektarskog i medljičinog meda su probe za otkrivanje medljike. Rade se tako što se jedan deo meda rastvori se u istoj količini destilovane vode. Ovom rastvoru se dodaje deset delova 96%-nog alkohola. Ako postoji medljika, rastvor postaje mutan i na dnu epruvete se pojavljuje talog. U protivnom rastvor ostaje proziran.
Medljika, poznata i kao šumski med, veoma je zdrava i može se koristiti za čišćenje organizma. Blagotvorno deluje na disajne organe, te je odlična za uporan kašalj. U narodnoj medicini poznata je kao izuzetna preventiva kod probavnih smetnji, te ukoliko imate zatvor, budite sigurni da će vam redovno korišćenje olakšati ove tegobe. Odličan je saveznik u jačanju imuniteta, te je preporučljiva u svakodnevnoj ishrani.