U Evropi se beleži izuzetno visok prinos jabuke, čak za 35 odsto veći nego lane. Ovo je jedna od najrodnijih godina i kod nas. Prof. dr Zoran Keserović s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu procenjuje da će u Srbiji po završetku berbe biti više od 420.000 tona, što je znatno veća proizvodnja u odnosu na 2017. godinu. Berba je svuda počela ranije. To su možda neki od razloga zbog kojih je ovogodišnja cena jabuke dosta niska. S druge strane hladnjačari su utvrdii otkupnu cenu i ona, u zavisnosti od sorte, iznosi od 22 do 40 evrocenti. Najviša je kod crvenih sorti.
– Moja preporuka proizvođačima je da, ako mogu da skladište jabuku, to i urade, umesto da je odmah prodaju. Imamo podatak da je u Kini zbog izmrzavanja rod smanjen do 30 odsto. Inače, ova zemlja proizvodi više od 50 odsto celokupne svetske proizvodnje. Procena je da će kasnije cena jabuke rasti. U poslednjih 10 godina imali smo najviše cene u Evropi i to se neće ponavljati. Polako ćemo se približavati evropskoj ceni od 30 do nešto više od 40 evrocenti. Cena je veća za crvene sorte, naglašava prof. dr Keserović.
Ovaj naš vrhunski stručnjak u oblasti voćarstva poručuje proizvođačima da je neophodno da polako menjaju strukturu sortimenta i da se opredeljuju za sorte koje ne mogu da se proizvode u Rusiji. To se odnosi, pre svega, na klonove „gale“, kao što su „devil“ i „fendeka“, kao i kasnije sorte „greni smit“ i „fudži“. I cena jabuke za preradu je niska, ali prof. dr Zoran Keserović smatra da će proizvođači na kraju biti zadovoljni.