Voćari uradite ovo dok ne bude kasno

Upozoravamo voćare  koji  nisu obavili plavo prskanje u jesen,  potrebno je da to obave u što kraćem roku,  ukoliko temperature budu povoljne.

Parazitna gljiva Taphrina deformans, koja prouzrokuje kovrdžavost lista breskve, prezimi na obolelim voćkama, a spore ostvaruju zarazu rano u proleće u takozvanu „zelenu tačku“ ,  odnosno u fazi bubrenja i otvaranja pupoljaka. Kišovito i prohladno vreme,  naročito pogoduje ovom parazitu. Spore se kišom spiraju sa grana na lisne pupoljke, u kapi vode klijaju i vrše infekciju tek otvorenog pupoljka ili mladog lista.

Gljiva napada sve zelene delove biljke, zaraženi mladari se deformišu, kraći su i deblji i izumiru posle pojave sivkaste prevlake na njihovoj površini. Zaraženi cvetovi u celosti se deformišu, sasušuju i opadaju. Slično se dešava i sa zaraženim mladim plodovima pa se to nepovoljno odražava na rodnost.

Najkarekterističniji su simptomi na lišću koje se iskovrdža, po čemu je bolest i dobila ime, i krajem proleća se pojavljuje sivkasta prevlaka sporonosnih organa gljive, koja pokriva lice zaraženog lista. Svo zaraženo lišće požuti, zatim postaje mrko, vene i opada nekoliko nedelja posle zaraze. Toplo i suvo vreme ubrzava njegovo opadanje. Usled opadanja prvog lišća dolazi do
opadanja plodova što se odražava na prinos.

Opalo lišće brzo biva zamenjeno zdravim prirastom u toku juna i jula meseca. Zbog utroška hraniva za stvaranje novog lišća stablo slabi, formira se manji broj rodnih pupoljaka za narednu godinu ili čak za duži period.
Tokom vegetacije nije zabeležena pojava zaraze ovog parazita jer gljiva ne stvara sekundarne zaraze s obzirom da osetljivo tkivo domaćina brzo postaje visoko otporno prema dejstvu parazita.

Zbog toga se kovrdžavost lišća suzbija preventivno pre otvaranja pupoljaka sa jednim od preparata na bazi bakra: Bakarni kreč, Bakrocid, Bakarni oksihlorid, Bordovska čorba. Dok se u vreme bubrenja i otvaranja pupoljaka u fazi „zelene tačke“ primenjuju preparati: Syllit 400-SC, Delan SC-750 i dr. Ako gljiva prodre u tkivo biljaka i ostvari infekciju, parazit se ne može suzbiti. Sva tretiranja koja se kasnije obavljaju, kada su simptomi prisutni na stablu, ne zaustavljaju infekciju i ne umanjuju štetu. Tako da je svako tretiranje u cilju suzbijanja kovrdžavosti lišća uzaludna. Ako je jača infekcija doćiće do defolijacije stabla što može prouzrokovati i dugoročne štete. 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca