Koji su usevi pogodni za zelenišno đubrivo

Važno je izabrati useve koji obrazuju veliku vegetativnu masu u kratkom vremenskom periodu, a da imaju i dubok korenov sistem pomoću koga će premeštati hraniva iz dubljih slojeva zemljišta u ornični sloj.

Leguminoze se najviše koriste za zelenišno đubrivo pošto pored ovih traženih osobina još i fiksiraju azot iz vazduha i prenose ga u zemljište, a to su obično detelina, lupina, stočni grašak, grahorica , dok se od nelegumoznih koriste se uljana repica, suncokret, raž, ječam, slačica.

Naredni prinos posle primene zelenišnog đubriva slabo povećeva prinos, ali posle uzastopne primene u periodu od 3-5 godina zapaža se značajno povećanje prinosa. U obzir treba uzeti i to da je to jeftina proizvodnja i da ne postoje transportni troškovi. Uglavnom mi obogaćujemo zemljište sa 30-40 t/ha sveže organske mase.

Računa se da 20-30 t/ha zelene mase obrazuje organske materije kao i 8-12 t/ha stajnjaka. Koristi se tako što se zaore na oko 15 cm dubine nekoliko nedelja pre korišćenja zemljišta.

Najbolji efekat zelenišnog đubriva je kada se koristi zajedno sa drugim vrstama đubriva kao što su organska i mineralna. Stajnjak ubrzava razlaganje biljnih ostataka , a primena fosfora i kalijuma u preporučenim količinama omogućava da se postigne optimalna količina hraniva u zemljištu.

Pored uticaja na plodnost zemljišta zelenišno đubrivo utiče i na smanjenje sabijanja zemljišta posle obilnih padavina u kratkom vremenu kao i na smanjenje ispiranja hranjivih elemenata.

Lupina se kao zelenišno đubrivo najčešće gaji na beskrečnim i peskovitim zemljištima gde daje od 40000-7500t/ha zelene mase. Seje se u martu , a zaorava kada je većina biljaka u cvetu, početkom juna.

Stočni grašak daje 35000-40000 t/ha zelene mase i brzo se razlaže. Može se sejati u julu, kao i u septembru, oktobru i novembru. Zaorava se kada je oko 50% biljaka u cvetu.

Obična grahorica se za zelenišno đubrivo seje u julu ili avgustu na svim tipovima zemljištima i zaorava se kasno u jesen. Zbog poleganja je kao i stočni grašak treba sejati u smeši sa ovsem ili raži.

Maljava grahorica se koristi na srednje teškim i peskovitim zemljištima. Može se sejati u julu, avgustu,septembru i oktobru. Seje se u istoj količini ( 120kg grahorice i 60kg. ovsa) i smeši kao i obična grahorica.

Uglavnom zelenišno đubrivo se koristi tamo gde zemljišta nemaju dosta humusa, i gde nema velike stočarske proizvodnje. To je odličan način organskog đubrenja na dalekim i teško pristupačnim parcelama .

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor