Krajem novembra prošle godine, Davor Danilović je došao na ideju da u Beogradu otvori ,, Staru Hercegovačku kuću, koja se nalazi u Bulevaru Kralja Aleksandra 210.
Kada smo se upoznali na ,, Prolećnom ukus festu“, Davor nas je pozvao da posetimo i da vidimo šta nudi, i šta je to što hercegovci mogu da ponude Beogradu i ne samo Beogradu nego i hercegovcima koji tu žive. Čovek srdačan, nasmejan, pravi domaćin, dočekao nas je tako, imali smo utisak kao da smo u Hercegovini, jer je prodavnica urađenja na hercegovački način. Tokom razgovora pitali smo ga kako je došao na ideju da otvori ovako lepu radnju sa brojinim proizvodima.
,, Ima nas hercegovaca dosta u Beogradu. Odemo mi kući, ali ne možemo da doneseo sve što nam treba. Otvorio sam ovu radnju da bi kupovali i hercegovci i beograđani. Imao sam želju da buh hercegovine prenesem u Beograd, i ostvarila mi se želja, jer sam pet godina u Beogradu, ističe Danilo i nastavlja:
,, Nudimo najbolje proizvode koje je priroda podarila Hercegovini. Velika je potražnja za organskim hercegovačkim čajevima koji se prave po originalnoj recepturi. Tu su i preparati na bazi lekovitog bilja, kao što je krema od nevena, koja omogućava pravilnu negu i hidrataciju, sadrže supstance koje ubrzavaju proces reparacije kože. Poseduje zaštitni efekat, efekat protiv starenja, hidratantni efekat…
Sok sremuša u sinergiji sa sa fermentisanim sokim sirćeta, ima odlična antibakterijska svojstva, snižava krvni pritisak, čisti jetru, želudac….Ima tu još puno proizvoda, koji su vrhunskog kvaliteta.
Naravno najveću pažnju su nam privukli sirevi i vino. Kako smo saznali velika potražnja je za hercegovačkim vinom, pršutom, sirom, kajmakom, rakijom, i u ovoj radnji se mogu pronaći poznati vinski brendovi „Tvrdoš“, „Vukoje“, „Anđelić“, „Maksimović“.
Potpisan je sporazum između Republike Srpske i Srbije postoje administrativni i transportni troškovi. Zahvaljujući hercegovačkim proizvođačima i njihovoj želji da budu prisutni na tržištu u Srbiji uspeli su da formiraju povoljne cene.
,, Sir iz mješine potiče iz onih pradavnih vremena kada su ljudi imali problema sa očuvanjem namirnica. Tražili su način da sir održe i omoguće njegovu dostupnost u zimskim danima kada krave daju znatno manji prinos mleka, ističe Davor i dodaje:
,, Radi se o siru od kravljeg, ređe od ovčjeg ili kozjeg nepasterizovanog mleka, koji sazreva u mješinama od ovčije ili kozje kože. Način pripreme mješine je jedan od ključnih faktora, zbog kojih i sir ima specifičan ukus i miris.
Davor planira da proširi asortiman proizvoda, sirupima od nane, zove, drenjine, šipka. Posetite Staru hercegovačku kuću, nećete pogrešiti, mesto za prave hedoniste.